Reklama

Polskie lasy nie są dla miłośników quadów. Czego jeszcze nie możesz robić, żeby nie dostać mandatu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Polskie lasy nie są dla miłośników quadów. Czego jeszcze nie możesz robić, żeby nie dostać mandatu?  - Zdjęcie główne

Niestety wciąż w polskich lasach można spotkać osoby jeżdżące na quadach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polskie lasy są ogólnodostępne. Możemy w nich spacerować, zbierać grzyby, jagody, poziomki czy maliny. Sa jednak rzeczy, których nie powinniśmy robić pod żadnym pozorem. Jakich? Wyjaśniamy.

Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 mln ha, co stanowi 0,23% lasów świata oraz około 6% powierzchni lasów Unii Europejskiej. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mamy to szczęście, że wstęp do nich jest ogólnodostępny. Możemy również korzystać z dobrodziejstw lasu - zbierać grzyby czy owoce leśne. Możemy również dowolnie po nim spacerować, korzystając z wyznaczonych ścieżek. To wszystko sprawia, że traktujemy takie miejsca jak swoje i chętnie tam odpoczywamy. Niestety, nie zawsze umiemy się tam odpowiednio zachować. Zapominamy o kilku podstawowych zasadach i o tym, że za nieodpowiednie postępowanie możemy otrzymać od straży leśnej mandat.

Nie zbieraj gałązek na ognisko, nie płosz zwierzyny i nie handluj roślinami pod ochroną

Wybierając się do lasu, pamiętajmy, że nie możemy tam wjeżdżać samochodem. Nasz pojazd zostawmy na wyznaczonym parkingu. To samo zróbmy z innym pojazdem mechanicznym - motorem czy quadem. Poruszając się nimi po ścieżkach, lub co gorsza, poza nimi, nie tylko zakłócamy spokój, ale także niszczymy przyrodę. Za niestosowanie się do tego zakazu, strażnik leśny lub leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych.

Funkcjonariusz może nałożyć na nas karę finansową również za puszczanie psa luzem. Jeżeli więc lubicie spacerować ze swoim czworonogiem po lesie, pamiętajcie, żeby trzymać go na smyczy. Biegając luzem, może dostrzec leśną zwierzynę, którą, idąc za swoim instynktem, zacznie gonić. Jeżeli my sami zauważymy sarnę, dzika czy innego leśnego domownika, zawróćmy z drogi. Pamiętajmy, że to my jesteśmy na jego terenie i powinniśmy to uszanować.

Kolejną kwestią jest fakt, że niekiedy zapominamy zabrać ze sobą pozostałości po rzeczach, które przynieśliśmy do lasu. Być może niektórzy z nas uważają, że jak śmieci włożone do worka zostawią pod drzewem, to postępują w porządku. Nic bardziej mylnego. Owszem śmieci należy pozbierać do worka, ale później go zabrać ze sobą i wyrzucić do odpowiedniego kontenera. W innym przypadku możemy otrzymać mandat za zaśmiecanie, w wysokości 500 złotych.

Kiedy do lasu wybieramy się na biwak, to oprócz pozostawienia po sobie porządku, pamiętajmy, aby nie rozpalać ogniska w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Jest to kategorycznie zabronione. Ogień może wymknąć nam się spod kontroli i możemy doprowadzić do leśnej tragedii. Kiedy robimy ognisko w wytypowanym miejscy, musimy wiedzieć, że nie możemy palić znalezionych w lesie gałązek, a musimy przyjść z własnym opałem. Osoby, które zbierają gałązki, a także dokonują wyrębu drzew, korzeni lub krzewów podlegają karze grzywny do 500 złotych.

Wybierając się na grzyby pamiętajmy, aby nie niszczyć tych, które nie trafią do naszego koszyka. Stanowią one bowiem pożywienie dla leśnej zwierzyny. Ponadto, pod żadnym pozorem nie niszczmy runa leśnego i mchu, a także nie zrywajmy kory z drzewa, szyszek, ziół i innych rosnących tam roślin. Za to wykroczenia grozi nam kara w wysokości od 20 do nawet 1000 zł.

Pamiętajcie, że w Polsce zabronione jest sprzedawanie roślin chronionych. Według ustawy o ochronie przyrody, kara za to wynosi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, lub, jeśli sprawca działał nieumyślnie to do 2 lat plus grzywna, której wysokość określi sąd. Mowa tutaj o takich roślinach jak: cis pospolity, sasanka alpejska, limba, arnika górska i babka nadmorska. Nie możemy również wynosić piasku, żwiru, torfu, gliny i kopać dołów. Grozi za to mandat w wysokości 1000 złotych. Możemy za to częstować się owocami leśnymi, pamiętając, aby przy okazji nie niszczyć krzewów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy