- Będzie to inwestycja realizowana etapowo i etapowo oddawana do użytku - podkreślał.
Samorząd Miejskiej Górki wydzierżawił teren od kościoła
Pierwsze kroki związane ze realizacją zadania były związane z pozyskaniem niezbędnego terenu w cetrum miasta. Ustalono, że idealnie nadaje się do tego obszar przy ulicach Sportowej i Sikorskiego - należący do parafii pw. św. Mikołaja. Miałby tam powstać plac, odpowiedniej wielkości parking oraz zaplecze sanitarne - czyli toalety z miejscem na zmianę pieluchy mniejszym dzieciom. Teren zostałby oczywiście ogrodzony i objęty monitoringiem.
- Jesteśmy po rozmowach z księdzem proboszczem oraz ekonomem kurii poznańskiej i mamy zgodę na wydzierżawienie znacznej części tego parafialnego terenu wraz z budynkiem przedszkolnym - poinformował na jednej z sesji w 2021 roku burmistrz Karol Skrzypczak przypominając, że od kilkudziesięciu lat gmina i tak wynajmuje budynek należący niegdyś do sióstr zakonnych. Do tej pory był przeznaczany głównie na cele przedszkolne. Teraz samorząd będzie mógł wykorzystać także przyległe grunty.
Rozebrano budynek gospodarczy, zmieniono wejście
Kwota została jeszcze powiększona o 150 tys. zł z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi oraz o 120 tys. zł dotacji z programu PROW, który jest w dyspozycji lokalnej grupy działania Gościnna Wielopolska.
Przetarg ogłoszony. Co obejmuje zamówienie?
Przetarg na pierwszy etap prac ogłoszono kilka dni temu. Zadanie obejmuje budowę placu zabaw dla najmłodszych dzieci wraz z utwardzeniem alejek oraz montażem ogrodzenia panelowego (oddzielającego od terenu plebanii oraz tymczasowo oddzielającego obszar od pozostałej części działki). Trzeba będzie więc wykonać między innymi roboty ziemne, nasadzenie zieleni i drzew. Zamontowane zostaną także pierwsze urządzenia placu zabaw i małej architektury:
- huśtawka podwójna i bocianie gniazdo (1 szt.),
- bujak owca (1 szt.),
- huśtawka ważka podwójna (1 szt.),
- koparka (1 szt.),
- karuzela tarczowa z siedziskami (1 szt.),
- kopalnia piasku (1 szt.),
- zestaw dźwig (1 szt.),
- bujak nosorożec (1 szt.),
- samochód terenowy (1 szt.),
- zestaw metalowy typu junior (1 szt.),
- labirynt (1 szt.),
- piaskownica edukacyjna (1 szt.)
- struś z miarką (1 szt.).
Zainteresowani realizacją tego przedsięwzięcia mogą składać swoje oferty do 12 kwietnia.
Co w kolejnym etapie inwestycji?
Jak zaznacza Piotr Poprawa, naczelnik wydziału inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Miejskiej Górce, teren wydzierżawiony od parafii jest rozległy, dlatego jego zagospodarowanie podzielono na części.
- W następnej kolejności przewidziana jest między innymi budowa ogrodzenia od jezdni, co jest uzgadniane również z konserwatorem zabytków. Planujemy także doposażyć plac o następne urządzenia zabawowe, m.in. takie, z których będzie mogła korzystać młodzież - wyjaśnia naczelnik.
Dodaje, że gmina złożyła także wniosek w urzędzie marszałkowskim na dofinansowanie prac związanych z rewitalizacją stawu, który znajduje się na tym terenie. Obecnie czeka na zakończenie procedury w tej sprawie.