Reklama

Przetarg na plac zabaw w Miejskiej Górce ogłoszony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przetarg na plac zabaw w Miejskiej Górce ogłoszony - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminny plac zabaw w Miejskiej Górce ma powstać na dużym terenie w sąsiedztwie probostwa, dawniej zwanym "Marianówką". Właśnie ogłoszono przetarg na pierwszy etap inwestycji.

Reklama

O urządzeniu w Miejskiej Górce porządnego placu zabaw mówi się od kilku lat, a to dlatego, że w mieście nie ma tego rodzaju miejsca, a te "osiedlowe" są już przestarzałe i bywały też dewastowane. Burmistrz Karol Skrzypczak obiecał więc, że samorząd postara się o miejsce "z prawdziwego zdarzenia" dedykowane dzieciom w różnym wieku. Zadanie to znalazało się także w jego programie wyborczym na tę kadencję.

Będzie to inwestycja realizowana etapowo i etapowo oddawana do użytku - podkreślał. 

Samorząd Miejskiej Górki wydzierżawił teren od kościoła

Pierwsze kroki związane ze realizacją zadania były związane z pozyskaniem niezbędnego terenu w cetrum miasta. Ustalono, że idealnie nadaje się do tego obszar przy ulicach Sportowej i Sikorskiego - należący do parafii pw. św. Mikołaja. Miałby tam powstać plac, odpowiedniej wielkości parking oraz zaplecze sanitarne - czyli toalety z miejscem na zmianę pieluchy mniejszym dzieciom. Teren zostałby oczywiście ogrodzony i objęty monitoringiem.

- Jesteśmy po rozmowach z księdzem proboszczem oraz ekonomem kurii poznańskiej i mamy zgodę na wydzierżawienie znacznej części tego parafialnego terenu wraz z budynkiem przedszkolnym - poinformował na jednej z sesji w 2021 roku burmistrz Karol Skrzypczak przypominając, że od kilkudziesięciu lat gmina i tak wynajmuje budynek należący niegdyś do sióstr zakonnych. Do tej pory był przeznaczany głównie na cele przedszkolne. Teraz samorząd będzie mógł wykorzystać także przyległe grunty.

Gmina otrzymała od Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oficjalną zgodę na zagospodarowanie działki. Obszar ten samorząd wydzierżawił od kurii na 29 lat, z możliwością przedłużenia umowy.

Rozebrano budynek gospodarczy, zmieniono wejście

W następnej kolejności zajęto się przygotowaniem terenu. Wykonano nowe wejście na plac i w tym celu rozebrano niewielki budynek gospodarczy stojący tuż przy drodze. W to miejsce wstawiono płoty i bramę. Teraz główne wejście będzie od ulicy, a nie od probostwa. - Poza tym, grunty na tej działce mają przeznaczenie rolnicze, więc musimy zmienić ich użytkowanie na cele rekreacyjno-sportowe - wyjaśniał w minionym roku Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.

Władze Miejskiej Górki cały czas starają się pozyskać pieniądze na realizację tej inwestycji. Już w minionym roku zdecydowano, że samorząd przeznaczy pieniądze z budżetu gminy na montaż pierwszych urządzeń zabawowych oraz renowację terenu w sąsiedztwie kościoła i plebanii. Samorząd rozdysponował między innymi na ten cel kwotę 1 mln zł, jaką otrzymał za wysoki procent wyszczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi. Pieniądze podzielono między straż pożarną i ośrodki zdrowia, a część puli - 475 tys.zł została przeznaczona na budowę placu zabaw.

Kwota została jeszcze powiększona o 150 tys. zł z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi oraz o 120 tys. zł dotacji z programu PROW, który jest w dyspozycji lokalnej grupy działania Gościnna Wielopolska.

Przetarg ogłoszony. Co obejmuje zamówienie?

Przetarg na pierwszy etap prac ogłoszono kilka dni temu. Zadanie obejmuje budowę placu zabaw dla najmłodszych dzieci wraz z utwardzeniem alejek oraz montażem ogrodzenia panelowego (oddzielającego od terenu plebanii oraz tymczasowo oddzielającego obszar od pozostałej części działki). Trzeba będzie więc wykonać między innymi roboty ziemne, nasadzenie zieleni i drzew. Zamontowane zostaną także pierwsze urządzenia placu zabaw i małej architektury:

 • huśtawka podwójna i bocianie gniazdo (1 szt.),
 • bujak owca (1 szt.),
 • huśtawka ważka podwójna (1 szt.),
 • koparka (1 szt.),
 • karuzela tarczowa z siedziskami (1 szt.),
 • kopalnia piasku (1 szt.),
 • zestaw dźwig (1 szt.),
 • bujak nosorożec (1 szt.), 
 • samochód terenowy (1 szt.),
 • zestaw metalowy typu junior (1 szt.),
 • labirynt (1 szt.),
 • piaskownica edukacyjna (1 szt.)
 • struś z miarką (1 szt.).
Przewidziano oczywiście także kosze na śmieci, ławki z oparciem i bez, stojaki na rowery, montaż ogrodzenia i ułożenie chodnika. 

Zainteresowani realizacją tego przedsięwzięcia mogą składać swoje oferty do 12 kwietnia. 

Co w kolejnym etapie inwestycji?

Jak zaznacza Piotr Poprawa, naczelnik wydziału inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Miejskiej Górce, teren wydzierżawiony od parafii jest rozległy, dlatego jego zagospodarowanie podzielono na części.

- W następnej kolejności przewidziana jest między innymi budowa ogrodzenia od jezdni, co jest uzgadniane również z konserwatorem zabytków. Planujemy także doposażyć plac o następne urządzenia zabawowe, m.in. takie, z których będzie mogła korzystać młodzież - wyjaśnia naczelnik.

Dodaje, że gmina złożyła także wniosek w urzędzie marszałkowskim na dofinansowanie prac związanych z rewitalizacją stawu, który znajduje się na tym terenie. Obecnie czeka na zakończenie procedury w tej sprawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE