Reklama

Radni chcą uhonorować Bronisława Lachowicza. Proponują go na patrona ronda [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 22 kwi 2022 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy kolejne rondo w Rawiczu zyska patrona? Jest taki pomysł. Radni pochylą się nad propozycją, by uhonorować Bronisława Lachowicza, pierwszego demokratycznie wybranego burmistrza miasta.

Bronisław Lachowicz urodził się w 1936 roku. Zmarł w marcu 2022 roku. Był, m.in. radnym i burmistrzem Rawicza, działaczem Solidarności, założył też Stowarzyszenie Gmin Regionu Wielkopolski.

Rondo im. Bronisława Lachowicza w Rawiczu od maja? Nowa propozycja nazwy

W trakcie wtorkowej sesji (19.04.2022) Marek Przybylski, przewodniczący rady miejskiej w Rawiczu poinformował o wniosku rawickiej Solidarności, by patronem ulicy lub ronda w Rawiczu został Bronisław Lachowicz. Z Grzegorzem Kubikiem, burmistrzem Rawicza o pomyśle uhonorowania pierwszego demokratycznie wybranego burmistrza rozmawiali także miejscy radni.

Po ostatniej sesji spotkaliśmy się na sali nieformalnie w sprawie nadania nazwy rondu przy ul. Przyjemskiego, 3 Maja i Wałach Dąbrowskiego. Proponowana nazwa to Rondo im. Bronisława Lachowicza. Tak wspólnie ustaliliśmy. Dzisiaj jest taki wniosek sporządzony na piśmie do komisji ds. nazewnictwa ulic. (...) To jest wspólny wniosek wszystkich radnych - podkreślił Marek Przybylski w trakcie sesji.

Burmistrz Grzegorz Kubik: "Rodzina nie wnosi zastrzeżeń"

Głos w trakcie sesji zabrał także Grzegorz Kubik. Przyznał, że był w kontakcie z rodziną Lachowiczów. Otrzymał od niej pozytywną odpowiedź na propozyzję nazwania ronda imieniem Bronisława Lachowicza.

Byli (w rodzinie - przyp. red.) ucieszeni z tej propozycji. Nie wnoszą żadnych zastrzeżeń - podkreślił Grzegorz Kubik.

Jak się dowiedzieliśmy, pod wnioskiem do komisji ds. nazewnictwa o nadanie nazwy rondu podpisało się 17 z 20 obecnych na sesji radnych gminy Rawicz. Jak podkreślali w kuluarach, jest to inicjatywa, która nie ma barw politycznych. Chodzi o godne uhonorowanie byłego burmistrza Rawicza. Kwestią nazewnictwa rond w mieście (w tym w okolicy dworca PKP) radni mają się zająć na sesji w maju. 

Rawicz. Zamiast skrzyżowań, ronda

W 2021 roku gmina Rawicz za blisko dwa miliony złotych przebudowała dwa skrzyżowania w mieście. U zbiegu ul. Kamińskiego, Wały Powstańców Wielkopolskich i 17 Stycznia oraz ul. 3 Maja, Wały Dąbrowskiego i Przyjemskiego powstały ronda. Dodatkowo, istniejące chodniki zostały przebudowane na ciągi piesze oraz pieszo-rowerowe, wylano też nową warstwę bitumiczną na ul. Wały Powstańców Wielkopolskich.

Rondo im. ks. Zdzisława Zakrzewskiego w Rawiczu 

W styczniu 2022 roku radni zgodzili się, by patronem ronda u zbiegu ul. Kamińskiego, Wały Powstańców Wielkopolskich i 17 Stycznia został ks. Zdzisław Zakrzewski. Był on działaczem niepodległościowym. Tablica przy rondzie jego imienia została poświęcona w marcu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE