Na początku 2022 roku Zespół „Regionalny Wisieloki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki” i Fundacja Dudziarz.eu zorganizowały w Zawadach spotkanie jak za dawnych lat. Kobiety darły pierze, a mężczyźni grali w karty.
Tym razem, podczas spotkania, które odbyło się 18 października 2022r. nawiązano do innego hazackiego zwyczaju, czyli domowego kiszenia kapusty.
- Już raz kisiliśmy kapustę. Mieślimy ją na swoim stoisku podczas jarmarku w Sarnowie. Zeszła jak "świeże bułeczki". Robimy ją więc ponownie, by więcej osób mogło skosztować hazackiej kapusty - wyjaśniła Karolina Maćkowiak, szefowa "Fajnych Babek".
Starosta tarł i ubijał kapustę pod bacznym okiem gospodyń
Specjalnie na tę okazję KGW przywiozło 100 kg kapusty - oczywiście z rodzinnej uprawy w Zawadach. Została ona przyrządzona tak, jak to się dawniej robiło w domach. Kapusta została poszatkowana na dużej, drewnianej tarze i umieszczona w beczkach. Jej poszczególne warstwy były przesypywane solą kamienną i potartą marchewką. Następnie należało dobrze ją ubić lub udeptać. Zastosowano obydwie metody. Starosta Adam Sperzyński, który był jednym z dwóch specjalnych gości wydarzenia, ubijał kapustę, a Kewin Maćkowiak - wyposażony w specjalne "foliowe obuwie" - ją udeptywał.Dalsza część artykułu pod filmem ↓
Wszystko odbywało się oczywiście pod czujnym okiem najbardziej doświadczonych w tym zakresie gospodyń. Jak później oceniły, robotę wykonano dobrze, bo kapusta wypuściła odpowiednią ilość wody i - jeśli trochę "poleżakuje" - na pewno będzie dobra.
- Kapustę można robić z marchewką lub bez, można też dodać kminku - zależy kto, co lubi. My jednak bardzo tradycyjnie będziemy mieć taką z dodatkiem marchwi - opisywały "Fajne Babki".
Zupa dyniowa i pachnące dyniowe bułeczki z przepisu blogerki
Na spotkanie KGW zaprosiło także Honoratę Dmyterko - mieszkankę Chojna, znakomitą kucharkę, autorkę bloga kulinarnego Hotblog, dziennikarkę Wieści Rolniczych.Z jej pomocą panie postanowiły wykorzystać trawający sezon na dynie i przerobić kilka dorodnych okazów, które przyjechały z Ugody i Sikorzyna, na pyszne dania. By przekonać panie do zalet tego warzywa, Honorata Dmyterko poczęstowała je najpierw przepysznym ciastem z nadzieniem dyniowo-pomarańczowyn, które przygotowała specjalnie na tę okazję.
Następnie w kuchni świetlicy wiejskiej z pomocą członkiń KGW przygotowała wielki garnek gorącej, kremowej zupy dyniowej, a do tego świeże drożdżowe bułeczki - oczywiście również dyniowe.
Przepisy są już dostępne TUTAJ