Reklama

Szpital w Rawiczu wydał 36 mln zł na walkę z covid. Ile pochłonęło leczenie pacjentów, a ile pensje personelu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

 Szpital w Rawiczu wydał 36 mln zł na walkę z covid. Ile pochłonęło leczenie pacjentów, a ile pensje personelu? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital w Rawiczu w minionym roku otrzymał blisko 36 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia na walkę z koronawirusem. Ile pieniędzy pochłonęły pensje personelu medycznego, a ile leczenie pacjentów?

Od kwietnia szpitale w całej Polsce wróciły do trybu pracy sprzed pandemii. Przestały funkcjonować oddziały covidowe przyjmujące wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem, zamknięte zostały również punkty pobrań wymazów, nie ma też specjalnych karetek przeznaczonych do transportu chorych z Covid-19, ani dodatków do wynagrodzenia z tytułu pracy z zakażonym pacjentem. Zmiana ma spowodować większą dostępność do leczenia dla osób potrzebujących pomocy z powodu innych schorzeń.

Szefowa wielkopolskiego oddziału NFZ: „Wygraliśmy walkę”

Jak przypomina Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowa poznańskiego oddziału NFZ w Wielkopolsce w walkę z pandemią zaangażowane były wszystkie szpitale - choć w różnym stopniu.

Można śmiało powiedzieć, że w naszym regionie wygraliśmy walkę z pandemią, przede wszystkim dzięki dobrej współpracy i wypracowanym wspólnie rozwiązaniom - mówiła z kolei, Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podczas spotkania z dyrektorami szpitali.  - Jestem wdzięczna za państwa postawę, dzięki której mogliśmy zapewnić bezpieczne warunki pacjentom w Wielkopolsce - dodała Agnieszka Pachciarz.

Ile kosztowała walka z koronawirusem w Wielkopolsce?

Spotkanie z przedstawicielami wielkopolskich szpitali było też okazją do podsumowania ostatnich dwóch lat. Jak podano, w 2020 i 2021 roku, na świadczenia związane z Covid-19 wielkopolski oddział NFZ przekazał placówkom medycznym prawie 2,6 miliarda złotych. Największa część tej kwoty została przeznaczona na leczenie - to ponad 840 mln złotych. Na drugim miejscu znalazły się dodatki dla personelu, które pochłonęły ponad 773 miliony złotych. Trzecia pod względem wysokości kwota, czyli prawie 283 mln zł to dodatkowa opłata ryczałtowa wynosząca 3 proc. wartości umowy, którą wszystkie podmioty otrzymywały podczas pandemii. Pieniądze te miały pomóc pokryć dodatkowe koszty związane z dostosowaniem szpitali do wymogów reżimu sanitarnego (dodatkowe maseczki, kombinezony, środki dezynfekcyjne). Zbliżona kwota - 276 milionów złotych została przekazana na szczepienia. 

27 mln zł otrzymał z NFZ szpital w Rawiczu na leczenie chorych na Covid-19

Decyzję dotyczącą roli szpitala w Rawiczu w walce z covidem wojewoda wydał pod koniec października 2020 roku. Zgodnie z nią, od 2 listopada był on placówką dedykowaną głównie pacjentom z koronawirusem. Utworzono w nim 100 łóżek "covidowych", których liczbę następnie zwiększono do 102. Niemal jednocześnie z przekształceniem, zaczęła się akcja wsparcia dla placówki - mieszkańcy i firmy przekazywali pieniądze za zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu, bo ceny na rynku nagle wzrosły, a początkowo szpital nie dysponował dodatkowymi funduszami na walkę z covidem.

W takim kształcie placówka działała do 20 czerwca 2021 roku. 21 czerwca prace wznowiły wszystkie oddziały - z wyjątkiem zawieszonej ginekologii i położnictwa. Pozostawiono jedynie oddział covidowy z 35 łóżkami. Ten został zlikwidowany z początkiem kwietnia 2022 roku.

Na walkę z covidem rawicki szpital otrzymał - według informacji przekazanych przez NFZ- 35 mln 930 tys. zł. Z tej puli 8 mln 720 tys. zł wydano na dodatki dla personelu medycznego, a samo leczenie pochłonęło 27 mln 209 tys. 686 zł.

Ta pula nie obejmuje samego leczenia pacjentów w ramach NFZ, ale także testy, pretriage,punkty pobrań i szczepień, opłatę ryczałtową w wysokości 3% -  wyjaśnia Ewa Kaźmieruk, wiceprezes rawickiego szpitala.

Ponad 1.400 pacjentów zakażonych koronawirusem było leczonych w rawickim szpitalu

Od 2 listopada 2020 roku do końca marca tego roku w rawickim szpitalu przebywało 1.405 chorych na covid - w tym 440 mieszkańców powiatu rawickiego. Wypisano 973 osoby a, zmarły 432 (w tym 118 mieszkańców powiatu rawickiego)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy