W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięły udział delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe szkół powiatu rawickiego. Uroczystość poprowadził bryg. Krzysztof Skrzypczak (Komenda Powiatowa PSP w Rawiczu), który odczytał Apel Pamięci.
Pod tablicami poświęcomymi Kazimierzowi Pużakowi, ofiarom niemieckiego narodowego socjalizmu i terroru stalinowskiego zamęczonym w rawickim wiezieniu, złożono znicze i wiązanki kwiatów.
Kwiaty i znicze złożono także przy głazie w kwaterze 25 "Za murem" na rawickim cmentarzu, obelisku przy ul. Ogrodniczej oraz pod tablicą pamiątkową na sarnowskim ratuszu.
Kim byli "Żołnierze wyklęci"?
"Żołnierze wyklęci" byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku - po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.