Reklama

Wilki w naszych lasach? Pojawiły się w okolicy Leśnictwa Dębno

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Plewa

Wilki w naszych lasach? Pojawiły się w okolicy Leśnictwa Dębno - Zdjęcie główne

foto Michał Plewa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W lasach, w rejonie Leśnictwa Dębno, pojawiły się wilki. Informację tę potwierdziło nadleśnictwo. Skąd one się wzięły i jak się wobec nich zachować?

Jak zaznacza Ryszard Szymankiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Piaski, pojawienie się wilków w lasach na terenie powiatu nie jest niczym nowym.

- Wiemy, że zwierzęta te zamieszkują tereny leśne na Dolnym Śląsku i wędrując po okolicy czasami pojawiają się u nas - głównie w okolicy Leśnictwa Dębno, czyli na obszarach ciągnących się w stronę Trzebosza i Pakówki - wyjaśnia nadleśniczy. Dodaje, że najprawdopodobniej są to dwa lub cztery osobniki. - Generalnie one w okolicy Góry bytują już od kilku lat. Nie jest to duża wataha. Wilki jednak sporo wędrują, więc informacje o nich nie są dla nas zaskakujące - podkreśla.

Wilki to zwierzęta bardzo płochliwe, które zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi. Nie należy się ich bać, ale trzeba zachować stosowny dystans.

- Nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Zdarza się to w nocy. Wilki, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieprzewidzianie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione - zastrzega zastępca nadleśniczego. - Z pewnością nie są to zwierzęta, które bez powodu atakują ludzi. To nieprawda - zaznacza.

Zwierzę chronione

Spotkania z wilkami są rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Jak przekonują pracownicy Lasów, wilki to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się więc, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, ale to wcale nie oznacza, że mają złe intencje. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za jego zabijcie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności

Gdy spotkasz wilka...

Podczas spotkania z wilkiem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (źródło: Lasy Państwowe):

  •  Nigdy nie dokarmiaj wilków.
  •  Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
  •  Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.
  •  Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub leśniczego.
  •  Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. 
  •  Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.
  •  Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno lub zagwiżdż w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i, że nie jest mile widziany.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy