Każdego dnia zjadamy pokarmy, w których zawarte są witaminy. Niestety, często skupiamy się na tym, by zjeść szybko i niekoniecznie zdrowo.
Mimo wszystko są progi, które powinniśmy “zjadać” każdego dnia. Najlepiej przyswajalne witaminy są w żywności, a najwartościowsze znajdują się w surowych owocach i warzywach. Jeżeli mamy wybrać między smażeniem a gotowaniem, to stawiajmy na gotowanie lub smażenie na patelni grillowej. Gdzie szukać witamin:
Witamina A. Bardzo dobrym źródłem witaminy A jest tran, ale równie dobrze możesz sięgnąć po wątróbkę drobiową, wołową czy wieprzową (drobiowa zdecydowanie wiedzie prym w tym zestawieniu). Retinol znajdziesz w żółtkach jaj, maśle czy tłustej śmietanie. Kryje się również w owocach i warzywach o żółtej, pomarańczowej i czerwonej barwie.
Witamina B. Najwięcej w pełnoziarnistych produktach zbożowych, brązowym ryżu, warzywach strączkowych i produktach na bazie drożdży (te ostatnie to uniwersalne źródło wszystkich witamin z grupy B).
Witamina C. Najwięcej jest jej w natce pietruszki. Witamina C uczestniczy w tworzeniu kolagenu, ułatwia gojenie ran, złamań, poprawia odporność organizmu, uczestniczy w przemianach kwasu foliowego.
Magnez. Zamiast sięgać po bezwartościowe przekąski typu chipsy, lepiej zjeść gorzką czekoladę lub pestki dyni. Niezdrowe przekąski, sztucznie wyprodukowane, poddane obróbce chemicznej są pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, mają za to puste kalorie.
Cynk. Codzienne zapotrzebowanie na cynk mieści się w granicach: 15-30 mg. W 100 g ostryg znajduje się 63 mg cynku. Z kolei, 100 g wątroby dostarcza raptem 3 mg cynku. A warto przy tym zaznaczyć, że wątroba również uznawana jest za znaczne źródło pierwiastka.
Witamina D. Głównym pokarmowym źródłem witaminy D3 są tłuste morskie ryby, tych mamy niewiele w naszym morzu. Przeciętna polska dieta nie jest więc w stanie pokryć zapotrzebowania na witaminę D3. Jeśli nie lubimy ryb, warto zaopatrzyć się np. tran, który tej witaminy ma najwięcej spośród suplementów diety.
Witamina K. Dla noworodka źródłem witaminy K1 jest mleko matki, którego skład zależy od jej diety oraz długości okresu laktacji. Duże ilości zawierają: wątroba, szpinak, brokuły, sałata, ser. W przypadku osób dorosłych, głównym źródłem witaminy K2 jest jej endogenna synteza przez bakterie zasiedlające jelito grube.
Zachęcam do tego, by w pierwszej kolejności zacząć od prawidłowej diety. Witaminy z pokarmu wchłaniają się najlepiej. Mając dostęp do świeżej ryby czy świeżych warzyw, skupmy się na ich prawidłowym spożywaniu i przygotowaniu, a nasz organizm zapewne odpłaci się w postaci wigoru od samego rana. Prawidłowy dobór witaminowego suplementu diety jest bardzo ważny, zatem przed zakupem tego dobrego skonsultuj się z farmaceutą.