reklama
reklama

„Nie urzędowe interessa” - czyli drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PxHere.com

„Nie urzędowe interessa” - czyli drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto PxHere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W jednym z numerów XIX-wiecznego Rawicko-Krobskiego Dziennika Powiatowego podjęto temat wścieklizny u bydła i sposobowi jej leczenia. Gazeta zamieściła nawet przepis na wykonanie rzekomo skutecznego specyfiku.
reklama

Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 28 października 1857 roku w dziale „Nie urzędowe interessa” zamieścił wzmiankę o domowym sposobie walki z wścieklizną u bydła. 

„Wścieklizna pojawia się rozmaicie u bydląt. Jedne z nich szuleją i są niespokojne inne się zachowują spokojnie i są smutne. U wszystkich jednak się pokazuje ślina i szumowiny przy pysku, i prawie wszystkie przeraźliwie ryczą” - czytamy w artykule z 1857 roku. 

Do walki z wścieklizną niemiecki lekarz weterynarii - Jan Mikołaj Rohlwe - proponował opracowany przez siebie proszek. Jak przekazuje autor artykułu, skuteczność specyfiku badano na 30 zarażonych sztukach bydła i wyniosła blisko 70%.

 

Gazeta podaje także recepturę owego proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie, należało podawać zwierzętom, wykazującym objawy choroby.

„Korzenia belladony* 1 kwintę*, korzenia kalmusowego* 1 kwintli, tyleż korzenia encyani i tyleż liścia koniczyny febrowej. Danie Belladony po trzech dniach powiększa się do 1kwintli, a w ostatnich trzech dniach do 2 kwintli”.

Kłopot sprawia jednak „rozszyfrowanie” nazw niektórych składników. Co to bowiem jest ta „encyania” i „koniczyna febrowa”?

O tym, że wścieklizna, nie tylko u zwierząt domowych, była w tatmych czasach poważnym problemem, świadczy również notka w „Orędowniku powiatu rawickiego” z 13 lutego 1930 r. Ukazało się wtedy rozporządzenie o zwalczaniu u zwierząt wścieklizny. Odnosiło się szczegółowo do rejestracji i znakowania psów. W tym samym numerze znalazła się informacja o likwidacji rakarni w Krobi i wytyczne odnośnie postępowania w przypadku, gdy w gospodarstwie padną zwierzęta. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ

Belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.) - gatunek wieloletniej rośliny z rodziny psiankowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: wilcza wiśnia, wilcza jagoda, psinki, leśna tabaka. W Polsce występuje głównie w południowej części kraju, to roślina rzadka, objęta ochroną. Wszystkie jej części są trujące. Produkowane z pokrzyku preparaty zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają hamująco na układ nerwowy przywspółczulny, rozszerzają źrenicę oka, zmniejszają wydzielanie wszystkich gruczołów. Znajdują zastosowanie w okulistyce podczas badania oka (atropina), a także w leczenia kaszlu, kolki nerkowej i żółciowej, astmy i schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Kwintla - Dawna jednostka miary, 0,25 łuta, wynosiła od 3,22 g do 4,375 g.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama