Teraz
+2°
Główna
Najnowsze
Logowanie
18:00
+1°
21:00
+0°
Gdzie w Rawiczu było kasyno oficerskie?
"Sałata z inspektów przy urządzeniu jej do stołu bardzo się ...
Szkoła w Zielonej Wsi ma ponad 160 lat
Świetny koncert formacji „Nago” Publiczność tańczyła w rytm m...
Wsie ziemi rawickiej nie zawsze miały polskie nazwy Jak się n...
Radość na wieść o zbliżającym się wyzwoleniu Wspomnienia Anto...
Rewelacja archeologiczna na ziemi rawickiej Rawicki Informator Kulturalny z kwietnia 1973 r. zamieścił artykuł Leona Nowaka „Z pradziejów Ziemi Rawickiej w okresie lateńskim i rzymskim”. Zawarto w nim opis znalezisk archeologicznych z okolic Domaradzic (gmina Jutrosin). Artykuł, jak zaznaczył Leon Nowak, opiera się na opisie (...)
Jak dobrze znasz historię Powstania Wielkopolskiego? 27 grudnia to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i jednocześnie dzień, w którym owo powstanie wybuchło. Znasz jego historię? Sprawdź się w naszym quizie! (...)
Trochę historii - listopad na ziemi rawickiej + quiz Listopad na ziemi rawickiej zapisał się w historii kilkoma znaczącymi wydarzeniami. Prawa miejskie otrzymały dwie miejscowości (Dubin i Sarnowa), zakończono budowę ratusza w Rawiczu, uruchomiono pierwszą szkolę, powstało więzienie. W mieście przebywał król szwedzki Karol XII, zatrzymał się prawdopodobnie w (...)
W Bojanowie istniało więzienie dla kobiet W Bojanowie w latach 1952 - 1956 istniało „eksperymentalne” więzienie dla kobiet. Trafiały tam głównie dziewczęta w wieku 16 - 24 lat, z rodzin patriotycznych, skazane na wieloletnie wyroki, torturowane, wyklęte przez system stalinowski. Jedną z więźniarek była Bernadeta Gołecka. (...)
"Lokaj musi mieć kształtne nogi" Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 grudnia 1857 r. - w dziale „Rozmaitości” - zamieścił prześmiewczy artykuł „Lokaj Londyński musi mieć dobre kształtne nogi”. Przytacza w nim historię przyjmowania służącego do pracy, zaczerpniętą z brytyjskiego periodyku "New sporting magazine". (...)
Spaliło się 440 domów, zginęło 19 osób 23 stycznia 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski Bojanowo przeszło pod zabór pruski. Wprowadzenie po Kongresie Wiedeńskim ceł na sukno eksportowane do Rosji spowodowało upadek rzemiosła sukienniczego, które od początku było motorem napędzającym rozwój miasta. Dzieła wyniszczenia dokończył największy (...)
Dwa tragiczne pożary Sarnowy W odstępie 9. lat Sarnowa dwa razy płonęła. Tragiczne w skutkach pożary prawie doszczętnie zniszczyły miasto, odbudowa odbywała się wysiłkiem prawie całej ziemi rawickiej i częściowo Królestwa Prus, a także gminy żydowskiej w Hamburgu. (...)
Gaz był, jest i będzie W 1857 roku w Rawiczu uruchomiono gazownię miejską, drugą w Wielkopolsce, po poznańskiej*. Rawicka gazownia produkowała gaz koksowniczy, który powstawał z przeróbki węgla kamiennego. Obecnie częściowo na jej miejscu znajduje się dobudówka Urzędu Skarbowego. Jego starsza część wykorzystuje budynek byłej (...)
Rawicz był miastem garnizonowym Nazwą ,,Białe Koszary” tradycyjnie określało się kompleks budynków przy skrzyżowaniu obecnej ul. Lipowej i Wałów Kościuszki. Określało się, gdyż budynki w lutym 2012 r. zostały rozebrane. W Rawiczu były też „czerwone koszary”. (...)
W Rawiczu był największy województwie szpital polowy Po wyzwoleniu Rawicza spod hitlerowskiej okupacji 22 stycznia 1945 r., miasto stało się wielkim szpitalem wojskowym dla rannych żołnierzy Armii Czerwonej. W utworzonych szpitalach polowych przebywało łącznie od 12 do 15 tys. żołnierzy, więcej niż Rawicz liczył wtedy mieszkańców. Utworzono (...)
Pamięci pisarza związanego z Rawiczem Pisarz - Alfred Rogalski - pochodził spod Przasnysza, ale przed wojną mieszał w Rawiczu. Zmarł w 1944 r. w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Rok wcześniej napisał książkę „Daleka Północ”, którą podziwiali Zofia Nałkowska, Andrzej Szczypiorski, czy Jarosław Iwaszkiewicz. Wczoraj (24 marca) (...)
W Rawiczu produkowano pianina i fortepiany Fabrykę fortepianów i pianin w Rawiczu założył Artur Ecke w 1929 roku. Działała do końca II wojny światowej. Była mała, zatrudniała maksymalnie 7 osób. Wyprodukowała kilkadziesiąt instrumentów. Właściciel prawdopodobnie był spokrewniony z innymi fabrykantami pianin, m.in. Carlem Ecke (Poznań, Berlin, (...)
Kto uwolnił więźniów z rawickiego więzienia? Według powszechnego przekonania, bramy rawickiego więzienia 1 września 1939 roku zostały otwarte przez miejscowego nauczyciela Józefa Scherwentkego. Podobno wraz z członkami miejscowego Komitetu Obywatelskiego uwolnił osadzone tam osoby, w tym komunistów, m.in. Mariana Buczka, Alfreda Lampe czy Marcelego Nowotko. (...)
Siostry Elżbietanki w Rawiczu od ponad 150 lat Historia Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Elżbietanek w Rawiczu liczy ponad półtora wieku. Elżbietanki, zwane wtedy Szarymi Siostrami, przybyły do Rawicza z Nysy 15 kwietnia 1863 r. - na prośbę ks. Antoniego Gaertiga. (...)
“Każda chciała być diabłem” Niesamowite jasełka Amazonek
Wyjątkowe spotkanie w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Ra...
Mistrz w Miejskiej Górce na seminarium Trenowali i pomagali k...
To będzie sylwestrowy hit! “Cheri Cheri Lady” w nowym wykona...