reklama

"Lokaj musi mieć dobre, kształtne nogi". Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

"Lokaj musi mieć dobre, kształtne nogi". Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 grudnia 1857 r. - w dziale „Rozmaitości” - zamieścił prześmiewczy artykuł „Lokaj Londyński musi mieć dobre kształtne nogi”. Przytacza w nim historię przyjmowania służącego do pracy, zaczerpniętą z brytyjskiego periodyku "New sporting magazine".
reklama

Rzecz się ponoć miała następująco. Przyjęty do pracy lokaj nie pokazał się „przy stole” przez dwa lub trzy dni, a powód, jak wyjaśnił „nakrywacz stołu”, był taki „że jego golenie jeszcze nie nadeszły”. Zgodnie z panującą wówczas „modą”, lokaj musiał mieć kształtne łydki, które ewentualnie można było „podbudować sztucznie”. Były to zazwyczaj odpowiednio wymodelowane „nakladki". Jednak „mistrz tej roboty” miał tyle pracy, że nie zdążył dostarczyć potrzebnych do tego materiałów. 

reklama

W artykule opisany jest także ubiór lokaja.

„Krótkie spodnie, trzewiki i białe pończochy - do tego należy liberya z bogatego fraka i częstokroć upudrowana fryzura, która rywalizuje z cienką bielizną i bielutkiemi pończochami” - opisuje autor. 

W języku polskim słowo „lokaj" ma dwa znaczenia: 1. służący w bogatym domu lub na dworach panujących, 2.pogardliwa wypowiedź o człowieku wysługującym się komuś. Piersze znaczenie najczęściej okreslane jest jako „slużący", czyli osoba zajmująca się zawodowo wykonywaniem określonych prac domowych i usług w posiadłości swego pracodawcy, często łącznie z zakwaterowaniem. Zakres kompleksowych prac związanych z obsługą domu wraz z jego obejściem oraz domowników i ich ewentualnych gości może być bardzo szeroki, z tego też względu wśród służących wykształciły się wąskie specjalizacje. 

reklama

 Mimo uplywu czasu profesja lokaja nie zanikła, wręcz przeciwnie staje coraz bardziej popularna. O niektórych inncyh zawodach, które stracily na znaczeniu lub obumarły, można przeczytać TUTAJ

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama