Reklama

Konfiskata Gazety Rawickiej i niecodzienne miejsca pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konfiskata Gazety Rawickiej i niecodzienne miejsca pracy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Orędownik powiatu rawickiego” z 2 stycznia 1930 r. zamiesił ogłoszenie o konfiskacie wydania Gazety Rawickiej z 17 grudnia 1929 r. Postanowienie wydał Sąd Okręgowy w Lesznie.

Reklama

Powodem tej decyzji był artykuł „W obronie interesów własnych”. Zakwestionowano fragment tej publikacji (niezgodność z prawem prasowym), a w uzasadnieniu postanowienia napisano „czyn ten zawiera znamiona przestępstwa”. Dzisiaj trudno dociec, co napisano w zakwestionowanym artykule.

W tym samym numerze „Orędownika” znajduje się stały dział „Wolne miejsca w Państwowych Urzędach Pośrednictwa Pracy i ich Ekspozyturach. Niektóre zawody z czasem straciły na znaczeniu lub całkowicie obumarły. Na próżno dzisiaj szukać bednarza (zajmował się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, kadzi, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli), pomocnika karmelarskiego (produkcja cukierków), czy ucznia siodlarskiego (rzemieślnik zajmujący się wyrobem siodeł i uprzęży).

Ciekawe „wolne miejsca” są także wymienione, na przykład, w „Orędowniku powiatu rawickiego” z 27 listopada 1930 r.

Ogłoszono w nim „Wakans posad 2 elewów w wydziale Powiatowym w Rawiczu”. Wiek określono na 15 - 18 lat, zapewniając bezpłatną praktykę. Ciekawa jest dodatkowa uwaga: „Reflektuje się na uczniów przedewszytkiem dostatecznie rozgarniętych i z dobrym charakterem pisma”.

Pracę mogli także znaleźć: „książkowa stenotypistka władająca językiem polskim i niemieckim”, tkacz w metalu (trudno dociec jaki to zawód), czy piecownik (dawna nazwa zduna).

O innych ciekawych zawodach można przeczytać  TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy