reklama

Bierze się popiół z drzewa i innych roślin i w korycie z wodą mulisty rozczynni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Bierze się popiół z drzewa i innych roślin i w korycie z wodą mulisty rozczynni - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 7 lipca 1852 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił obszerny artykuł „Nowy wynalazek”. Tym „nowym wynalazkiem” jest „Sposób do fabrykacyi osobliwego i bardzo taniego środku mierzwienia* na ziemniaki”.
reklama

Ten środek „przez trzyletnie używanie się tak skutecznym okazał, iż przezto podwojny owoc jak zwykle ucelowany zostanie; z równocześnym przepisym do obchodzenia się, aby ziemniaki na czas św. Jana* już zupełnie dostały, żniwować można”

Kiedy planować wykopki, by uzyskać „do zadziwienia piękne perki” można również przeczytać TUTAJ

„Przy sadzeniu ziemniaków dwojaki sposób się używa: radła albo pługa” - zaznacza autor artykułu i dokładnie opisuje kolejne czynności z podziałem na dwie lub trzy osoby. „Sadzenie ziemniaków z pługiem zasługuje pierwszeństwo, przed sadzeniem za radłem już dlatego, iż się więcej pulchnej ziemi znajduje” - zauważa.

Ciekawa jest uwaga związana z przygotowaniem ziemniaków do sadzenia. „Wegetacya osobliwie poprawioną będzie, jeżeli się da ziemniakom w przód kły puszczać. To się tylko stać może jeżeli im się ciepła dopuszcza. Do tego celu zachowa się ich trzy lub cztery tygodnie przed wysadzeniem w chlewie w którym się bydło znajduje, lub innym jakim ciepłym miejscu nakłada ich się zaś ziemią i przykryje długa mierzwą z słomy”.

Przechodząc do przygotowania mierzwy, autor artykułu podaje dokładny przepis postępowania. „Aby takąż mierzwę przyprawić, bierze się popiół z drzewa i innych roślin i w krycie z wodą mulisty rozczynni. Do tego się doda wapna rozpadłego na powietrzu albo na proch potartego i taż mięszanina na oznaczony sposób grypsu jako pomnażająca i strzegając ziemniaków przy sadzeniu dołączona, ale tak żeby to tylko mała ilość była”.

Kończąc artykuł, jego autor zaznaczył: „Zatem radziłbym, aby mierzwę kunsztowną tylko z tych trzech materyi składać, chociaż są droższe, a to: z potażu, wapna i grypsu*”.

Z kolei ciekawostki o ziemniakach i o ich właściwościach odżywczych można przeczytać TUTAJ

*Mierzwa - zgnieciona słoma używana na ściółkę dla bydła. Mierzwić - targać, splątywać (Słownik Języka Polskiego PWN). Synonimem mierzwy jest obornik - nawóz naturalny składający się z przefermentowanego kału i moczu zwierząt oraz ściółki. Zawiera on wszystkie składniki odżywcze potrzebne do rozwoju roślin oraz poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby (Wikipedia)

* Wigilia św. Jana, noc świętojańska - święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię daty narodzin świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Przeprowadzano wtedy m.in. tzw. obrzęd święcenia wody, ziół leczniczych i kwiatów ogrodowych.

*Gryps - życica trwała, nazywana również rajgrasem angielskim, gatunek traw. Jej wysokie walory użytkowe i bogaty skład chemiczny sprawiają, że jest jedną z najcenniejszych traw pastewnych i trawnikowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama