Reklama

Chiński krab zagraża polskim rzekom i jeziorom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Chiński krab zagraża polskim rzekom i jeziorom - Zdjęcie główne

foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Orędownik powiatu rawickiego” z 5 września 1931 r. zamieścił artykuł „Krab azjatycki, wełnistoręki (Eriocheir sinensis)” traktujący o zagrożeniach dla polskich wód, powodowanych przez tego skorupiaka.

Reklama

Autorem notatki jest starosta Józef Ekkert. Czytamy, że występowanie kraba azjaztyckiego stwierdzono przy granicy Polski, w jeziorze Rudnia, w powiecie Babimost. Jest to oczywista pomyłka, jezioro bowiem nazywa się Rudno (niemiecka nazwa Ruden), w pobliżu wsi o tej samej nazwie.

Józef Ekkert apeluje o „baczną obserwację nad pojawieniem się kraba w tut. rzekach, rowach i wodach.

- Zwracam uwagę rybaków i zainteresowanych na konieczność tępienia tego szkodnika dla rybołówstwa - pisze.

W artykule czytamy, że krab „Atakuje i zjada ryby oraz niszczy sieci rybackie”. Jest też informacja, że „Ucieka błyskawicznie. Odnajduje wodę nawet z dużej odległości, przyczem odbywać może wędrówki lądem”.

Najnowsze badania tych informacji nie potwierdzają.

Co wiadomo o krabie wełnistoszczypcym (ta nazwa jest częciej używana)

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) został na początku XX w. zawleczony do Morza Północnego i Bałtyku z Chin w wodach balastowych statków płynących do Niemiec. Jego nazwa pochodzi od „futerka” na szczypcach samców, umiejscowionego tak, że widać tylko końcówki szczypiec. Szerokość pancerza dorosłych osobników wynosi 50 - 80 mm, czasem może dochodzić do 100 mm. Żyje w słodkich wodach, przy brzegach, ale nawet do głębokości 10 metrów.

Krab wełnistoszczypcy jest wszystkożerny, ale żywi się głównie roślinami, a także bezkręgowcami (mięczakami, rurecznikami, larwami owadów), i padliną. Nie zostało potwierdzone, aby chwytał szczypcami ryby. Jest to mało prawdopodobne ze względu na jego powolne poruszanie się.

Rozmnaża się tylko w estuariach (poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich), a większość życia spędza w wodzie słodkiej, odbywając wędrówki z rzek w stronę mórz. Te kraby mogą pokonać nawet 12 km dziennie i ponad 300 km łącznej trasy.

Krab wełnistoszczypcy jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje, niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jedzony jest jedynie w Chinach, gdzie ten pokarm bardzo się ceni.

Źródło: Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy