reklama
reklama

"Co uczy słowo Boże względzie rewolucyi". Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

"Co uczy słowo Boże względzie rewolucyi". Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 4 lutego 1852 r. reklamuje wydane w Berlinie przez Wilchelma Schultze „pismo pastora C. Mülera w Marquardt - Uetz pod Poczdamem” o osobliwym tytule, który wyraźnie sugeruje, co zawiera.
reklama

Tytuł tego pisma brzmi: „Co uczy słowo Boże w starem i nowem testamencie, co kościół ewanielicki i katolicki w względzie zaburzenia i rewolucyi”. \

Wydane zostało „Jako pozdrowienie na nowy rok, i dar na nowy rok - kochanemu ludowi niemieckiemu, a szczególnie zaś polskiemu przyniósł, a które pismo dlatego że powszechnie celowi użytecznemu odpowiada poleconem jest”.

Sądząc po słowie „zaburzenia” chyba „rewolucyi” pismo nie popiera. Broszura prawdopodobnie jest reakcją na Wiosnę Ludów - serię ludowych zrywów rewolucyjnych i narodowych, jakie miały miejsce w Europie w latach 1848 -1849.

Pismo kosztowało 6 śrgr, ale „przy wzięciu większej liczby exmeplarzy” obniżona została do 5 śrgr. Biorąc pod uwagę, że duży bochenek chleba kosztował 3 śrgr, a kwarta mleka (ok. 1,125 litra lub 0,9422 litra) 1 -2,5 śrgr (najemnik w okresie żniw z wyżywieniem całodziennym zarabiał 9 -15 śrgr) cena była umiarkowana.

Ile to ta „większa liczba exemplarzy” nie podano.

O innym, „aresztowanym” wydawnictwie informuje Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 maja 1861 r. Była to broszura „Język polski w W. X. Poznańskiem wobec prawa Pruskiego”. Można o tym przeczytać TUTAJ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama