Kamienna figura Samsona pochodzi z 1768 roku. Według relacji byłego lokaja o nazwisku Spychaj, w 1902 roku ze Szwecji sprowadził ją Jan Czarnecki, ówczesny właściciel Golejewka. Początkowo ustawiona była wewnątrz pałacu, ale służba folwarczna rozsiewała pogłoski, że sprowadza złe moce i zdycha bydło oraz ptactwo domowe. W konsekwencji przeniesiono ja do parku.
Legenda mówi, że co roku przesuwa się o ziarnko maku, a kiedy dojdzie do ścieżki parkowej, nastąpi koniec świata. Podobna figura znajduje się w Górach Świętokrzyskich, we wsi Nowa Słupia i jest związana z legendą o skamieniałym pielgrzymie. W pamięci starszych mieszkańców wsi zachowało się zaklęcie, które ponoć pomaga starym pannom znaleźć męża: Święty Prokopie daj mi po chłopie, kulawego, garbatego, byle roku tego.
Podobno podobną moc ma figura w Golejewku. Trzeba trzy razy pogłaskać Samsona po głowie i życzenie się spełni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.