reklama

"Gangrena drzew wiśniowych z obfitości soków pochodzi". Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

"Gangrena drzew wiśniowych z obfitości soków pochodzi". Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 kwietnia 1857 r. po raz kolejny zajął się tematem chorób drzew owocowych. Artykuły na ten temat zatytułowano: „Środek przeciw płynieniu żywicy z drzew” oraz „Ochrona drzew wiśniowych od gangreny”.
reklama

Podobny temat podjęto 8 marca 1854 r. w dziale „Rozmaitości”, gdzie zamieszczono poradę - co czynić w przypadku wycieku żywicy z drzew owocowych oraz gnicia. Można o tym przeczytać TUTAJ

 

Tym razem, odnosząc się do „płynienia” żywicy, autor tekstu wskazuje:

„Środkiem przeciw temu jest zdjęcie żywicy ostrym narzędziem i wyrznięcie potem miejsca aż do drzewa zdrowego, poczem rana naciera się mocno szczawiem tak aby sok téj rośliny całe wyrznięcie pokrywał”.

Na "gangrenę" drzew wiśniowych, która z "obfitości soków pochodzi” doradza, by z wielu „wyrostków” jeden pozostawić, w którym zbierać się będą soki. Natomiast miejsca po gangrenie posmarować kitem drzewnym.

Gangrena - czyli zgorzele roślinne - to nekrozy prowadzące do zamierania całych organów lub dużych powierzchni rośliny. Nekroza może być lokalna, objawiająca się pojedynczymi plamami lub całkowita - obejmująca całą roślinę. Zazwyczaj obumarłe tkanki mają barwę od brunatnej do czarnej, mogą wysychać i kruszyć się. To skutek działania wydzielanych przez patogeny enzymów lub toksyn.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama