reklama

Gdy robienie chleba ukończone, zaczynają tańczyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: depositphoto

Gdy robienie chleba ukończone, zaczynają tańczyć - Zdjęcie główne

foto depositphoto

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 6 grudnia 1854 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił ciekawą notkę „Chleb weselne w Albanii”, traktującą o zwyczajach weselnych w tym kraju. Pomijając ortografię i gramatykę, warta jest prześledzenia.
reklama

Jak czytamy, jednym ze zwyczajów weselnych w Albanii jest „robienie chleba”, co rozpoczyna się w poniedziałek przed weselem. Przy śpiewach i „strzelaniu z fuzyi” krewni pana młodego wiozą pszenicę do młyna. W czwartek kobiety znoszą z lasu potrzebne drzewo, a potem siadają do obiadu.

 

 

Tego też dnia rozpoczyna się pieczenie chleba. Inicjuje je panna mająca najbardziej rozległą rodzinę, im więcej jej członków, tym lepiej, gdyż „takie same szczęście młodéj parze życzy”. Z misą wypełnioną ciastem chlebowym obchodzi wszystkich zaproszonych, a ci w ciasto kładą pieniądze. Nie omija pana młodego, którego tym ciastem maże. Ubrany jest „zwyczajnie”, gdyż „dopiero w dzień wesela stroić się może”. „Zastępuje” go inna dziewczyna, przystrojona „w obleczenie i broń oblubieńca”.

reklama

„Gdy praca (robienie chleba) ukończona, zaczynają tańczyć. Jak czytamy para młoda je go z miodem „w następujący poniedziałek”. Ma to zapewnić „aby się młodzi panowie tak zgadzali jak chléb z miodem, i aby siebie życie wspolnie osłodzili”.

Ciekawostki z różnych epok, czyli jak mężczyźni „dociekali” czy żony wina nie piły, o niedoszłym rozwodzie oraz „dostatnim” życiu w Kanadzie można przeczytać TUTAJ

Po 174. latach pozostały jedynie szczątki tradycji „robienia chleba”. Obecnie albańskie wesele, wraz z przygotowaniami, trwa trzy - cztery dni. Same uroczystości weselne są organizowane inaczej na wsi a inaczej (nowocześniej) w mieście. Tradycyjne „robienie chleba” zanikło, pozostał zwyczaj poczęstunku przez matkę pana młodego, na progu jego domu, chlebem i miodem.

reklama

Najczęściej tak wyglądają przygotowania do wesela:

Cztery dni przed weselem

Odbywa się kolacja w gronie najbliższej rodziny: bracia, siostry z rodzinami i rodzice. Oboje partnerzy spędzają ten wieczór ze swoimi bliskimi, ale osobno, jest to coś w rodzaju pożegnalnej kolacji;

Trzy dni przed weselem

Impreza dla sąsiadów, znajomych, przyjaciół, od 18:00 do około 2:00. Każde z narzeczonych ma taką zabawę osobno w swoim gronie, w swoim środowisku;

Dwa dni przed weselem

Wieczór zorganizowany dla wujostwa z rodzinami i znowu obie rodziny spędzają go osobno, jedzą uroczystą kolację a potem tańczą do rana;

reklama

Ostatni dzień przed weselem

Ten dzień to wesele panny młodej z własną rodziną, około godziny 13:00 -14:00 przybywa na uroczystość delegacja wybrana z rodziny pana młodego z nim na czele. Rodzina zdąży tylko coś przegryźć, zatańczyć może dwa tańce i musi opuścić dalszą uroczystość, zostawiając tam „w prezencie” pana młodego;

Ostatni dzień wesela (niedziela)

W tym dniu sytuacja jest odwrotna, jest to dzień wesela pana młodego z własną rodziną i z delegacją ze strony panny młodej. Rano delegacja rodziny pana młodego, z nim na czele, jedzie w pięknym korowodzie do domu panny młodej, by ją symbolicznie zabrać z domu. Panna musi mieć spakowane bagaże, przygotowane prezenty dla rodziny przyszłego męża i żegna się z domem, w którym była panną. Od teraz przenosi się do domu męża. Temu pożegnaniu towarzyszą łzy, polewanie jej drogi do auta alkoholem, płacz jej najbliższych. Potem jest już tylko wielka impreza i radość.

Wesele kończy się około 16:00 - 17:00 i wszyscy dosłownie padają ze zmęczenia.

Albańskie wesele to tradycyjna muzyka i tańce, rozrzucanie pieniędzy na tańczących młodych, palenie chustki na znak pożegnania ze starym życiem, honorowe przemówienia i wiele innych zwyczajów.

Źródło: http://realalbania.blogspot.com

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama