reklama

Największa lipa na świecie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipdedia

Największa lipa na świecie - Zdjęcie główne

foto Wikipdedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy" z 4 maja 1853 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił kilka informacji, które traktować można jako typowo rozrywkowe ciekawostki.
reklama

Pierwsza notka „Największa lipa* na świecie” mówi, że znajduje się ona w „Oslerwyk, znacznéj wsi w Rossyi”. W opisie czytamy, że „stoi wśród rynku”, a jest tak duża, iż „pod zasłoną jéj gałęzi mógłby wygodnie stanąć pułk piechoty”.

Ciekawostki o lipie

W starożytnej Grecji była symbolem niewinności i czystości. Przez Słowian uważana była za drzewo święte. Miała chronić przed piorunami i złymi duchami. Przekonanie to przeniknęło potem do chrześcijaństwa i bardzo często na lipie wieszano figurki Matki Boskiej i budowano kapliczki pod lipami. Poeci pisali o niej wiersze. Jeden z bardziej znanych to fraszka Jana Kochanowskiego „Na lipę”.

Za najstarszą lipę drobnolistną w Europie uważa się drzewo rosnące w miejscowości Oberbayern w Niemczech. Jego wiek szacowany jest na 1200 lat. Najstarszą lipą tego gatunku w Polsce był prawdopodobnie okaz z miejscowości Cielętniki liczący około 530 lat.

reklama

Rosnąca w miejscowości Cielętniki w woj. małopolskim lipa drobnolistna do 2017 r. była najgrubszym polskim drzewem. Jej pień składał się z kilku pni składowych, które rozwidlały się powyżej 130 cm. Jeszcze w 2015 r., obwód wielokrotnego pnia cielętnickiej lipy, mierzony na wys. 130 cm, wynosił 11.23m (Φ 3.54m), a wysokość - ok. 29.4m.

7 października 2017 r. przechodzący przez Polskę orkan Ksawery prawie całkowicie zniszczył lipę, powalając wszystkie jej pnie za wyjątkiem jednego. Z ostatniego pomiaru z 2023 r., wynika, że cielętnicka lipa z obwodem pnia równym 10.69 m jest 2. najgrubszym polskim drzewem (po platanie „Olbrzymie" z Chojny).

reklama

Druga notka przytacza anegdotę o pewnym, sprytnym studencie, który „w gościńcu” chwalił się swoimi „rozlicznymi wiadomościami”. Jeden z gości, zniecierpliwiony tą oracją, rzucił wyzwanie - „powiedz nam czego nie umiesz, a ja ci ręczę, że ja to potrafię”. Wtedy student „przy powszechnym śmiechu” przyznał, że nie może zapłacić za jadło i napitki.

Trzecia notka to „Sposób nadania koniom pięknéj połyskującej sierści”. Tajemnica tkwi pojeniu konia raz na tydzień, przez cztery tygodnie, specjalną mieszanką. Składać się na nią mają „3 razy garść siemienia lnianego w 6 kwartach wody”. Proces ten należy przeprowadzać „przed nadejściem wiosny i jesieni”.

O innych ciekawostkach z tego numeru "Rawicko-Krobskiego Dziennika Powiatowego" można przeczytać TUTAJ

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama