reklama

Noc i dzień ostudzony dym trwać musi

Opublikowano:
Autor:

Noc i dzień ostudzony dym trwać musi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy" z 26 listopada 1851 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił trzy ciekawostki z trzech kontynentów. Dotyczą wędzenia wołowiny, niecodziennego zwyczaju wśród Malgaszów oraz pożytku z palmy daktylowej.
reklama

Pierwsza ciekawostka „Wędzenie wołowiny na sposób hamburgski” chwali, wręcz reklamuje smak takiego mięsa. „W miesiącach: Październiku, Listopadzie i Grudniu, najlepiéj brać się do téj roboty”. Autor notki podaje dokładny sposób postępowania - cały proces trwa nawet do sześciu tygodni. Co ważne, jak zaznacza: „Noc i dzień dym trwać musi” i „koniecznie musi być ostudzony”. Do wędzenia można „dodawać aromatycznych ziół, jako; cząborku, tymianki, jałowcu i.t.d.”.

Druga notka mówi o „zwyczaju u Malgaszów* w Afryce”. Polega on na tym, „że się nigdy nieżenią, jeżeli się niewiasta wprzody nie podda próbie żeniaczki na 8 dni; uda się niewiaście w przeciągu tego czasu uzyskać męża łaskę, natenczas ją zatrzymuje”. Jeżeli tej „łaski” nie uzyska, mąż ją „odsyła”. Oddalona żona ma prawo „zabrać czwartą część majątku mężowskiego”. Ta groźba jest zapobieżonem zbyt wielkiej niestałości męża”.

Trzecia notka odnosi się do drzewa Ita-Palma*, rosnącego w Gujanie. Prawdopodobnie chodzi o daktylowiec kanaryjski, osiągający wysokość do 25 m (zwykle 20 m). Tubylcy wykorzystują drewno i liście, piją też sok z drzewa, a „kwiecie daje tak smaczny musujący napój, że się równa szampańskiemu winu, a z rdzeniu robią pewien gatunek sago”. Nawet jak drzewo zgnije „dostarcza indyanom przysmaczku, którtymby nawet europejscy koloniści niewzgardzili, to jest larwą pewnego chrząszcza”. Ugotowane lub usmażone ponoć smakowały jak „tuk wołowy”.

Z kolei o peruwiańskim guanie wykorzystywanym jako nawóz, można przeczytać TUTAJ

*Malgasze - autochtoniczna ludność Madagaskaru. Naród ten liczy ok. 20 mln osób. Posługują się językiem malgaskim, wyznają w większości chrześcijaństwo.

*Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis hort. ex Chabaud) – gatunek rośliny z rodziny arekowatych (palm), pochodzący z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest palmą królewską.

*Sago - rodzaj mączki (skrobi) wyrabianej z wnętrza palmy. W niektórych krajach tropikalnych jest ważnym, lecz nie podstawowym produktem żywnościowym. Sago jest używane do pieczenia (podpłomyki) albo mieszane z wodą, w wyniku czego powstaje gęsta zawiesina gotowa do spożycia. Sago może też być mielone i używane w taki sposób jak mąka ze zbóż. Stosuje się je także jako dodatek do zup.

Źródło: Wikipedia

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama