reklama

Nosi surdut uniformowy z guzikami metalowemi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pless.pl

Nosi surdut uniformowy z guzikami metalowemi - Zdjęcie główne

foto pless.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDwie dość ciekawe notki ukazały się w Rawicko-Krobskim Dzienniku Powiatowym z 16 lutego 1859 r. Pierwsza odnosi się do ubioru „przysięgłego leśnego” i pozwolenia na noszenie broni, druga do epidemii „ośpic”.
reklama

W pierwszej informacji czytamy, że „przysięgły leśny u Hrabiego Czarneckiego, Karól Jerzy Hayn w Sworowie, do używania broni w śród granic prawa... upoważnionym jest”. Opisano też jego ubiór: „Tenże nosi surdut uniformowy z guzikami metalowemi a przy czapce żółtego orła z metalu”.

Druga notka informuje, że „W wsi Kōnigsdorf (Załęcze) powiatu Górskiego wybuchły prawdziwe ośpice ludzkie”.

„Słownik staropolski” definiuje ośpice jako: „wysypka na skórze, krosty, pryszcze, wrzodziki”. „Mały słownik gwar polskich” wyjaśnia, ze tak nazywano ospę wietrzną.

reklama

W „Regionalizmach poznańskich” czytamy: ośpice, oszpice - 1. szczepienie przeciw ospie; 2. znak na ramieniu po szczepieniu na ospę.

W Wielkopolsce znane jest powiedzenie „wystrojony jak do ośpic”, co oznacza, że ktoś jest bardzo „elegancko”, choć niezbyt gustownie ubrany.

O gruźlicy, pladze tamtych czasów, która przeciągała się na czasy II RP, można przeczytać TUTAJ

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama