reklama

Obowiązkowe szczepienia przeciw ospie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szczepienia lata 50.

Obowiązkowe szczepienia przeciw ospie - Zdjęcie główne

NAC | foto Szczepienia lata 50.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 1 maja 1930 r. zamieścił notkę „Przymusowe szczepienie przeciw ospie”, podpisaną przez starostę Józefa Ekkerta. Są to wytyczne przede wszystkim dla burmistrzów i sołtysów.
reklama

„P.P. Burmistrzów, Sołtysów i Przełożonych obsz. dw. wzywam do niezwłocznego powiadomienia rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci o terminie przymusowego szczepienia” - czytamy.

Porządku i bezpieczeństwa miała pilnować policja, a potem zdać raport z przebiegu szczepień. Istotna jest wzmianka o ewentualnej „karze w drodze administracyjnej”, gdy ktoś „niedostateczne usprawiedliwił niestawiennictwo do szczepienia”. Kara mogła wynosić 200 zł (prawie miesięczna średnia, dobra pensja) lub areszt do 14 dni.

W artykule najprawdopodobniej chodzi o ospę parwdziwą, gdyż szczepionkę przeciw „wiatrówce” odkrtyto dopiero w latach 70. XX wieku.

O ruchach „antyszczepionkowców” wtedy nie było mowy. Obecnie szczepienie na ospę jest w Polsce szczepieniem zalecanym, ale nie obowiązkowym. Do rodziców należy decyzja, czy szczepić dziecko.

Szczepionka przeciw ospie prawdziwej została odkryta w 1796 r. (pierwsza szczepionka) przez brytyjskiego lekarza Edwarda Jennera. Była to jedyna szczepionka, w której podawano żywe, w pełni wirulentne wirusy. Szczepienie było skuteczne także po zakażeniu (do wystąpienia gorączki).

Szczepionkę przeciw ospie wietrzej, zwanej popularnie „wiatrówką”, opracował Michiaki Takahashi (ur. 17 lutego 1928 r. w Osace, zm. 16 grudnia 2013 r. tamże) - japoński wirusolog, najbardziej znany z opracowania pierwszej szczepionki przeciwko ospie wietrznej i atenuacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca, co pozwoliło na wyprodukowanie szczepionki Oka.

Tytuł doktora medycyny uzyskał w 1954 r. w Szkole Medycznej Uniwersytetu Osakijskiego, a w 1959 roku ukończył podyplomowy Kurs Nauk Medycznych, ze specjalizacją w wirusologii ospy. W latach 1963 - 1965 studiował w Baylor College of Medicine w Teksasie oraz w Fels Research Institute of Temple University w Filadelfii.

Pierwotnie zainteresowania badawcze Michiakiego Takahashiego skupiały się wokół wirusów odry i polio. Rodzinne doświadczenie chorowania na ospę wietrzną przez najstarszego syna, Teruyuki, podczas studiów w USA, skłoniło Takashiego w 1971 r. do rozpoczęcia prac nad szczepionką przeciw tej chorobie, zostały zakończone w 1973 roku.  W 1984 roku szczepionka została certyfikowana przez WHO jako najbardziej odpowiednia szczepionka przeciwko ospie wietrznej, a następnie w 1986 r. japońskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zatwierdziło ją do praktycznego stosowania w krajach na całym świecie.

Źródło: Wikipedia

Jak w latach międzywojennych walczono z inną groźną chorobą, gruźlicą, można przeczytać TUTAJ

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama