reklama

Pod względem moralnym i fizycznym wyniki były bardzo dodatnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: NAC

Pod względem moralnym i fizycznym wyniki były bardzo dodatnie - Zdjęcie główne

foto NAC

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik powiatu rawickiego” z 7 listopada 1929 r. zamieścił informację o akcji letnich kolonii dla dzieci z powiatu rawickiego. Organizacja tego wypoczynku oparta była na datkach pieniężnych i w naturze władz samorządowych, zakładów pracy i osób prywatnych.
reklama

Z informacji zamieszczonych w „Orędowniku” wynika, że kolonie zorganizowano w trzech miejscach.

Harcerze z Rawicza (25 osób) przez 3 tygodnie przebywali w Dłoni, majątku księżnej Druckiej-Lubeckiej, która zapewniła im utrzymanie.

Druga grupa harcerzy z Krotoszyna (24 osoby) wypoczywała „w majętności Trzebosz. Utrzymanie przez okres 3 miesięcy ofiarował pan hr. Czarnecki z Trzebosza”.

„Poza tem tak jak w latach ubiegłych umieścił Powiatowy Komitet Kolonij Letnich w Rawiczu 45 chłopców, pochodzących z dzielnic przemysłowych i częściowo z Poznania”. W notce podkreślono, że organizowane przez Komitet kolonie są wzorowe. „Dzieci były umieszczone w obszernych i słonecznych salach byłej preparandki* przy Wałach Batorego, zaś pożywienie otrzymały w Internacie przy ul. Hallera”. Odżywianie musiało być dobre, gdyż dzieci „przybrały na wadze 0,6 – 2 kg”. Zdrowie też im dopisywało, „żadnych poważnych wypadków choroby nie notowano”.

reklama

W artykule wymieniono 60. darczyńców, zebrano ponad 3.500 zł, a także „9 ctr. żyta i 1/2 ctr. grochu”.

Jak czytamy: „przy urządzeniu kolonij letnich były wyniki tak pod względem moralnym jak i fizycznym bardzo dodatnie”.

Ciekawe jest „Rozporządzenie policyjne”, regulujące wykorzystanie dzieci do pracy kosztem nauki w szkole, szczególnie na wsi podczas prac „rólniczych” i do pasienia bydła. Zamieścil je "Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy" z 9 czerwca 1858 r. , można o tym przeczytać TUTAJ

reklama

Preparanda, preparandka - była to szkoła uzupełniająca, przygotowawcza. Miała formę dwuletniego kursu dla młodzieży niemającej ukończonych 7 klas szkoły podstawowej, a przygotowującej się przy seminarium nauczycielskim do zawodu nauczyciela. Mieściła się w budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 6 (skrzyżowanie Wałów Dąbrowskiego i ul. Sarnowskiej)

Kolonie - jako forma wypoczynku dla dzieci - mają swoje początki w okresie przed I wojną światową, szczególnie często organizowały je niemieckie organizacje turystyczne z terenów Ślaska oraz Austro-Węgier. Do rozpowszechnienia kolonii i obozów młodzieżowych przyczynił się Związek Harcerstwa Polskiego, towarzystwa sportowe i organizacje młodzieżowe. Po II wojnie światowej rozwinęła się idea organizacji kolonii letnich dla dzieci. Od roku 1946 roku dużymi organizatorami kolonii były zakłady pracy oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

reklama

Obecnie dużymi organizatorami wypoczynku dzieci i młodzieży są w dalszym ciągu organizacje harcerskie oraz firmy turystyczne, które posiadają stosowne uprawnienia organizatorów turystyki wydawane przez właściwego marszałka województwa. Od 2002 roku grupa pedagogów i psychologów prowadzi autorski projekt, który nazywany jest wyjazdowym programem edukacyjnym. Popularnością cieszą się kolonie i obozy tematyczne, których konstrukcja oparta jest na tzw. „zabawie tematycznej”, czyli zabawie w „coś” lub w „kogoś”.

Źródło: Wikipedia

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama