Pierwotny dom wzniesiono w XVIII w., na Placu Wilhelmowskim (Wilhelmsplatz nr 576), a przebudowano w 1878 r., nadając mu neoklasycystyczną formę. W XIX w. mieścił się tutaj zajazd „Pod Żelaznym Rycerzem” oraz skład wyrobów destylowanych, potem przedsiębiorstwo wielobranżowe należące do niemieckiej spółki Gűnthera i Ericha Frost. Prowadził je najemca i wspólnik P. Romatowski. W latach 30. XX w. działał tam „interes zbożowy” H. Soińskiego.
Budynek wyróżnia się ładną fasadą ozdobioną pilastrami o jońskich głowicach. Kamienica, w której mieścił się Spółdzielczy Dom Handlowy, nazywana „Domem Wiejskim”, była w okresie powojennym siedzibą Rawickiej Spółdzielni Pracy Handlowo-Produkcyjnej. Dziś w sprywatyzowanym, przebudowanym i pięknie odnowionym budynku (2010 r.), mieści się oddział banku BNP Paribas. Na pierwszym piętrze znajduje się redakcja tygodnika „Życie Rawicza”.
W czasie remontu (zmieniono m.in. budowę łącznika przy ul. Głowackiego i umiejscowienie bramy wejściowej), na szczycie kamienicy umieszczono płaskorzeźbę męskiej głowy. Może Czytelnicy wiedzą, kogo przedstawia?
Źródło: „Rawicz na starych pocztówkach i fotografiach”
Teraz rozwiążąnie poprzeniej zagadki, związanej z wiatrowskazami.
Pierwszy z nich zanjduje się na budynku przy runku, na parterze mieści się sklep Rossmann. Drugi zdobi kaminicę przy ul Podzamcze 9 a. Do niedawna mieścił się eniej sklep z artykułami elektrycznymi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.