To zbieranie chrabąszczy miało na celu zapobieżenie złożenia przez nie jaj. Starosta apeluje o współpracę „zarządów gmin i miast z kierownikami szkół”.
Dość niecodzienny jest koniec notki, gdyż nawet przewidywano w razie potrzeby wydanie „dodatkowych zarządzeń”, a także „delegowanie urzędników celem kontrolowania zbiórki w terenie”.
Ciekawostka związana z chrabąszczem kasztanowym
Chrabąszcz kasztanowy jest bardzo podobny do chrabąszcza majowego, jest od niego trochę mniejszy. Jeszcze w połowie lat 60. XX wieku, pod wieczór, rojami pojawiał się na rawickich plantach.
Latał dość nieporadnie, dzieci po prostu strącały go z powietrza i wraz z liściem kasztana chowały do pudelka po zapałkach. Kierując się kształtem i plamkami na odwłoku nadawały chrabąszczom nazwy, jak na przykład: królowa, młynarz czy kowal. To strącanie chrabąszczy odbywało się najczęściej przed nabożeństwem majowym.
Problem szkód powodowanych w rolnictwie przez chrabąszcze był wówczas chyba dośc istotny, gdyż wskazówki jak zwalczać chrabąszcza majowego* pojawiły się także w „Orędowniku powiatu rawickiego” z 17 stycznia 1930 r. Ciekawostką jest informacja, że nadają się na nawóz. Można o tym przeczytać TUTAJ
Nabożeństwo majowe (zwane potocznie majówką lub majowym) - katolickie nabożeństwo wieczorne odprawiane w maju w kościołach oraz przy przydrożnych kapliczkach ku czci Matki Bożej. Odmawia się podczas nich lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę.
W Polsce nabożeństwo majowe znane było już w XVIII wieku, jednak jego rozkwit przypada na drugą połowę XIX wieku. Od lat 70. XIX w. nabożeństwo majowe także było odprawiane przy przydrożnych kapliczkach. Nabożeństwo majowe odprawiane jest codziennie o godz. 18.00, w obu rawickich parafiach.
Chrabąszcz majowy - odbywa loty wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca, w dzień przebywa na drzewach liściastych. Dorosłe chrząszcze oraz pędraki zimują w glebie na głębokości 1 metra.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.