reklama
reklama

List gończy z połowy XIX wieku. Usta mierne, spodnia warga zadarta

Opublikowano:
Autor:

List gończy z połowy XIX wieku. Usta mierne, spodnia warga zadarta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 10 marca 1852 r. zamieścił trzy listy gończe w poszukiwaniu „trzech zbrodniarzy wielkich”. Podane rysopisy budzą niekiedy uśmiech, podano dane osobowe poszukiwanych, ale „wielkości zbrodni” nie określono.
reklama

Co ciekawe ci trzej „wielcy zbrodniarze” uciekli z „więzienia Sądu patrymonialnego w Seboenbach pod Lóebau*”. Takie sądy rozpatrywały jednak drobne sprawy karne.

W notce nadmieniono, iż „są w podejrzeniu że posiadają paszporta fałszywe cesarsko-królewskie austryackie, i że się do Polski udać chcieli”

Jan Bogumił Seibt z Ober Ruppersdorff* opisany jest jako „wzrostu dużego i mocny”. Był blondynem z szarymi oczami, „czoło, niepokryte; twarz, podlugowata; broda, wąsy, zaczynają zarastać”.

Dość podobnie wyglądał Karol Gabryel Röthig z Ebersbach. Też był blondynem o szarych oczach, „broda blond zaczyna na podbródku obrastać”.

Jan Bogumił Zimmer z Schoenbach był bardziej rozpoznawalny. Też był blondynem o szarych oczach, ale charakteryzowały go inne cechy: „czoło, małe wklęśnione, usta, mierne spodnia warga zadarta; broda, bardzo czarna; twarz, podlugowata z znamionami od ospie oznaczona”.

Wszyscy byli przed trzydziestką, szczegółowo opisany jest również ich ubiór.

Tego rodzaju listy gończe ukazywały się dość często z apelem do społeczeństwa o pomoc w ujęciu przestępców. O poszukiwaniach woźnicy, który obrabowal podwożoną kobietę, można przeczytać TUTAJ

*Sądy Patrymonialne w Prusach istniały praktycznie do 1849 r. Na ich czele stali panowie feudalni, właściciele ziemscy, którzy sądzili najczęściej za pośrednictwem justycjariuszy. W sądach patrymonialnych rozpatrywano drobne sprawy karne, sprawy sporne i niesporne (umowy, kontrakty, testamenty).

*Lokalizacja tych miejscowości nie jest jednoznaczna. Były dwa miasta o nazwie Löbau.

*Lubawa (niem. Löbau) - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Löbau - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, położone między Budziszynem a Görlitz, nad Löbauer Wasser, u stóp Löbauer Berg, siedziba wspólnoty administracyjnej Löbau. Sądząc po miejscu zamieszkania tych „wielkich zbrodniarzy”, chodziło o tę drugą lokalizację.

*Wyszonowice (niem. Ruppersdorf) - wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Wiązów.

*Ebersbach/Sa - dzielnica miasta Ebersbach-Neugersdorf w Niemczech w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, przy granicy z Czechami.

Schönbach - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Neusalza-Spremberg.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama