Jak pisze autor notki, „gąsienica rzepikowa* jest wielce szkodliwą siewom rzepu”. Można się jednak przed nią chronić, podane są trzy sposoby. Pierwszy polega na oboraniu głęboką bruzdą „pola rzepem zasianego” i wypełnieniu jej „kolcami jęczmienia lub piłowiny drzewa”. Gąsienice uwięzną w téj brozdzie”.
Drugi sposób polega na wypełnieniu mchem otworów wykonanych wokół pola. Podobno przyciągnie gąsienice i będzie można je łatwo usunąć.
Trzeci sposób opiera się na zmieszaniu „siewu rzepowego z makuchami rzepowymi*” i „skrapianiu ługiem zyskanym z polania wrzącą wodą zielska ziemniaków”.
Jak uchronić rozsadę kapusty przed „wąsionkami”, można przeczytać TUTAJ
*Widłogonka gronostajka, dziwaczka hermina (Cerura erminea), to gatunek motyla z rodziny garbatkowatych. Zamieszkuje Eurazję, od Półwyspu Iberyjskiego po Wyspy Japońskie. Osobniki dorosłe są białe z czarnym wzorem, aktywne nocą. Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1783 r. przez Eugeniusa Espera pod nazwą Phalaena (Bombyx) erminea.
*Makuch rzepakowy zwany jest inaczej kołaczem lub kuchem. Powstaje w procesie tłoczenia oleju rzepakowego i uznawany jest za produkt uboczny. Z drugiej strony jest cenionym dodatkiem paszowym, który od wielu lat stosowany jest w żywieniu zwierząt hodowlanych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.