Okazuje się, że w latach 50. XX w. „W Orli Dąbroczni i Masłówce przy nowo pobudowanych tamach szuka młodzież powiatru rawickiego rozkoszy pływania”. Jednocześnie pod zdjęciem pływaka zamieszczono podpis: „- A basen kąpielowy* w Rawiczu jest nieczynny bo brak jest wody nawet do łazienek i mieszkań na piętrze”.
Druga informacja jest dość intrygująca. Mówi, że członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego przystąpili do czyszczenia stawu w Sierakowie, który „nie był czyszczony już 53 lata i powoli zamieniał się w cuchnące bagno. Ani wody dla straży pożarnej, ani ryb, które zamarzały w czasie ostrzejszych zim, ani też lodu dobrego na pożytek gospodarczy”.
Muł reklamowany jest jako „cenny nawóz na łąki”. Okoliczni mieszkańcy zachęcani są do wsparcia tych prac. „Każdy który pomoże w wywożeniu mułu lorkami* - będzie miał prawo zabierać go zimą bez jakichkolwiek opłat dla użyźniania swej ziemi”.
A teraz pytanie do Czytelników. Gdzie w Sierakowie znajdował się ten staw?
* Odkryty basen (długość 25 m), a w zasadzie Miejską Pływalnię Sportową, wybudowano w latach 30. XX wieku. Inicjatorami tej inwestycji byli:ówczesny burmistrz Edmund Sławiński oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Sportu Pływackiego. Na środku basenu została ustawiona kamienna rzeźba niedźwiedzia, która przetrwała do okresu powojennego. Później zastąpiła ją rzeźba z nieistniejącej już fontanny przy domu kultury. Obecnie jest to Targowisko Miejskie, zarządzane przez Zakład Usług Komunalnych.
*Lorka - wagonik pchany ręcznie (zdrobniale od lora)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.