Reklama

Kara śmierci za hodowanie tej odmiany gołębia. Rawiccy „gołębiarze” hodują je od lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kara śmierci za hodowanie tej odmiany gołębia. Rawiccy „gołębiarze” hodują je od lat - Zdjęcie główne

Stanisław Projs hoduje m.in zamojskie gołębie wysokolotne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Niedawno w Rawiczu odbyła się wystawa gołębi pocztowych i rasowych oraz żywego inwentarza. Jednak ze względu na ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie rawickim, żywych ptaków i zwierząt nie można było eksponować. Były tylko fotografie. Jadnak nie zawsze hodowanie gołębi było dozwolone. „Orędownik powiatu rawickiego” z 16 kwietnia 1931 r. zamieścił informację o konieczności otrzymania specjalnych zezwoleń na utrzymywanie gołębi pocztowych.

Reklama

W artykule czytamy: „Kto naruszy przepisy ustawy o gołębiach pocztowych karany będzie aresztem do pięciu tygodni lub wiezieniem do 6-ciu miesięcy, albo grzywną do wysokości 2000 złotych.... Kara aresztu, więzienia i grzywna mogą też być wyznaczone łącznie”.

Uwzględniając, że średnia pensja w tym czasie wynosiła około 300 zł, grzywna była bardzo pokaźna.

Zgody na podejmowanie hodowli i loty gołębi udzielało w tym czasie Ministerstwo Spraw Wojskowych. W artykule wymieniono 20 osób, które takie pozwolenie na 1931 r. otrzymały. Wojsko też opracowało i wdrażało specjalny regulamin dotyczący gołębi i sposobu ich wykorzystywania. Wynikało to z faktu, iż traktowane były jako ważny instrument łączności o charakterze strategicznym. Tak było zresztą w całej Europie, aż do drugiej wojny światowej. Po zajęciu Polski w 1939 roku, hitlerowski okupant natychmiast zakazał Polakom hodowli gołębi pocztowych i ich lotów. Nieprzestrzeganie stosownego zarządzenia okupanta groziło surowymi konsekwencjami, nawet karą śmierci

Trochę historii hodowania gołębi pocztowych

Gołąb pocztowy - jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości.

Praktyczne wykorzystanie gołębi pocztowych do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu; w Grecji wykorzystywano je jako posłańców przekazujących informacje o zwycięzcach Igrzysk Olimpijskich. W XII wieku muzułmanie w wojnach z Królestwem Jerozolimskim używali ich do wzywania pomocy. Gołębie te powszechnie wykorzystywano w czasie I wojny światowej. W czasie II wojny światowej zniszczona została populacja polskiej hodowli gołębi pocztowych, kiedy to Niemcy w 1940 roku na terenie Kraju Warty zarekwirowali wszystkie gołębie.

Hodowców w Polsce grupuje Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Obecnie gołąb pocztowy hodowany jest głównie dla celów sportowych. Organizowane są zawody z ich udziałem polegające na wypuszczaniu kilkuset do kilku tysięcy ptaków ze wspólnego startu, z odległości dochodzących czasem do 2000 km. Ich średnia prędkość przelotu na umiarkowanym dystansie (około 800 km) to 80 km/h, jednakże prędkości do 94,5 km/h obserwowano w zawodach na krótkie dystanse (160 km)]

Ruch hodowli i lotowania gołębi w celach konkurencyjno-sportowo-zabawowych rozpoczął się na naszych ziemiach w pierwszych latach XX wieku. Na początku na Śląsku - zapewne pod wpływem Niemiec, gdzie ruch taki rozpoczął się znacznie wcześniej. Już w 1905 roku powstaje pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi - w Zabrzu. Po odzyskaniu niepodległości 1918 roku, powstaje takich towarzystw o lokalnym charakterze i zasięgu, kilkanaście.

Obowiązujące obecnie przepisy

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w ścisłej zabudowie nie można trzymać zwierząt gospodarskich. Jednak żadne przepisy nie określają, czy gołąb jest zwierzęciem gospodarskim, czy domowym. Prawo nie zabrania hodowli gołębi w miastach, natomiast nakłada na ich właścicieli obowiązek dbania o to, by nie było to uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi. Jako że niezbędne, kłopotliwe i problemowe jest wykazanie tej uciążliwości, sprawy są kierowane do sądu.

 

Gołębiarze” na ziemi rawickiej

Zebranie założycielskie Rawickiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza odbyło się 8 maja 2009 r., z inicjatywy Stanisława Projsa, Mieczysława Pernaka, Ryszarda Paczkowskiego, Piotra Szymczaka, Janka Kostery i Andrzeja Króla, odbyło się . Uczestniczyło 20 osób z regionu Rawicza, Wschowy ,Leszna ,Góry Śląskiej ,Wąsosza Miejskiej Górki ,Zbąszynia i Stęszewa. Prezesem został wybrany Stanisław Projs (w środku pierwszego trzędu) i pełni tę funkcję do dzisiaj.

16 października 2009 r. na wniosek komitetu założycielskiego stowarzyszenie zostało wpisane do krajowego Rejestru Sądowego w Poznaniu.

20 stycznia 2010 r. złożono wniosek o przyjęcie stowarzyszenia w szeregi Krajowego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Podczas krajowego zebrania zarządu w Poznaniu, większość członków zarządu opowiedziała się za przyjęciem, co nastąpiło 5 lutego 2010 r.

Wkrótce (27 - 28 lutego 2010 r.) w Rawiczu odbyła się Pierwsza Wystawa Gołębi Drobiu i Królików organizowana przez rawickie stowarzyszenie.

- Nie hodujemy gołębi pocztowych, jedynie rasowe i ozdobne. Na ich trzymanie nie potrzeba żądnego specjalnego pozwolenia - stwierdził Stanisław Projs. - Do tej pory braliśmy udział w 14 wystawach, praktycznie w całej Polsce, i około 18 pokazach okolicznościowych. Związane były z taki imprezami, jak jarmarki, dożynki, festyny czy święta państwowe.

Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza (siedziba na Wydawach) zrzesza 30 hodowców gołębi, 2 hodowców królików, 1-go ptactwa egzotycznego (papugi), 1-ego hodowcę drobiu ozdobnego i 7 hodowców młodocianych. Hodują ok. 25 ras gołębi, 7 ras królików, a z ptactwa egzotycznego głównie papugi. Pochodzą z regionu leszczyńskiego i Dolnego Śląska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy