Pierwsze ogłoszenie „Zbiórka pieniężna na S. S. Elżbietanki” jest dość lakoniczna. „Siostrom Elżbietankom w Rawiczu zezwoliłem na urządzenie zbiórki publicznej na cele pokrycia kosztów, powstałych w związku z urządzeniem kaplicy w Szpitalu Kasy Chorych w Rawiczu” - czytamy. Jest jednak zastrzeżenie, że zbiórka może się odbywać w domach prywatnych z wyłączeniem strefy nadgranicznej.
Drugie ogłoszenie „Zbiórka na pomnik Bogusławskiego” powołuje się na pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, udzielone Zarządowi Głównemu Związku Artystów Scen Polskich. Budowa pomnika połączona miała być ze wzniesieniem Domu Aktora. Zbiórka polegała na sprzedaży „10-ciogroszowych znaczków w teatrach, niezależnie od sprzedaży biletów teatralnych na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego”. Dlaczego wyłączono to ówczesne województwo ze zbiórki, nie wiadomo.
Wojciech Romuald Bogusławski herbu Świnka (ur. 9 kwietnia 1757 w Glinnie, zm. 23 lipca 1829 w Warszawie) - aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatopisarz, tłumacz, propagator ideologii oświecenia, wolnomularz; dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie i założyciel teatru w Kaliszu; ojciec teatru polskiego; teoretyk i historyk teatru.
Konkurs na pomnik upamiętniający Wojciecha Bogusławskiego, rozpisany w 1929 r., wygrał Jan Szczepkowski, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy dwudziestolecia międzywojennego. Lokalizację na Placu Teatralnym w Warszawie, przed bocznym skrzydłem Teatru Wielkiego, ustalono w 1932 r. Uroczystego odsłonięcia monumentu dokonał prezydent stolicy, Stefan Starzyński 27 września 1936 r.
Pomnik został wysadzony przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w 1944 r. Rekonstrukcję monumentu w 1964 roku przeprowadził sam autor. Odtworzone zostały wszystkie pierwotne elementy pomnika. Na płytach cokołu można odnaleźć ślady po kulach II wojny światowej. Ponownego odsłonięcia pomnika dokonano 17 stycznia 1965 r.
O historii Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Elżbietanek w Rawiczu liczącego ponad półtora wieku, zwanych wtedy Szarymi Siostrami, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.