Pierwsza - „Przepis do zrobienia maści na rany” - mówi o „zielonej maści”. Skoro druga notka odnosi się do koni, prawdopodobnie o nie chodzi. Maść przyrządza się „z 2 łutow* cienko utartego grynszpanu*, 2 łutów budzidła i tyleż maści slazowéj, tyleż maści topolowej, tyleż olejku bobkowego i olejku terpentynowego”. Co to jest „budzidło” trudno dociec. Należy to wszystko rozpuścić i dokładnie wymieszać, a potem nałożyć na plaster i go przykleić na ranę. Po jej wygojeniu powinien sam odpaść.
Tytuł drugiej notki mówi sam za siebie - „Bardzo skuteczna maść na kopyta”. Przyrządza się ją wiosną z „pękówek bzu” z dodatkiem około 1 kg łoju skopowego*, około 0,5 kg „skrobanego białego wosku, 16 łutów soku z białych cebul i tyleż terpentyny”. Wszystko podgrzewa się i miesza do ostygnięcia. Smarować kopyta trzeba trzy razy na tydzień, „na szerokość palca pod koronę kopyta”. Maść ma - wedle autora informacji - leczyć pęknięcia kopyta i sprawić, że będzie ono szybko rosło.
Jak inaczej leczyć otwarte rany u koni, można przeczytać TUTAJ
*Łut - dawna jednostka miary masy. Była używana w Europie od średniowiecza do końca XIX wieku. Stosowana przez kupców i mincerzy do określania wagi monet i wagi probierczej srebra. 1 łut = 1/16 grzywny lub 1/32 funta. Jego wartość w zależności od stulecia i miejsca wynosiła od 10 do 50 gramów. W Polsce wynosiła 12,65625 grama.
Źródło: Wikipedia
*Bukszpan (grynszpan) - bardzo dekoracyjny, wolno rosnący i zimozielony krzew liściasty lub niewielkie drzewko dorastające do 3 m wysokości. Charakteryzuje się bardzo gęstym ugałęzieniem oraz o atrakcyjnymi, drobnymi, skórzastymi, błyszcząco zielonymi liśćmi. Doskonale znosi silne cięcie i formowanie dzięki czemu należy do najpopularniejszych krzewów uprawianych na formowane żywopłoty oraz ciekawe formy geometryczne, np. kule, stożki, spirale.
Źródło: www.target.com.pl
*Ślaz dziki nazywany jest także ślazem leśnym, malwą leśną, ślazówką, ślazem zajęczym, guziczkowym zielem lub kędzierzawcem. Wykorzystywany jest jako roślina ozdobna, jadalna oraz lecznicza. Jego prozdrowotne właściwości znane są od setek lat. Znajduje zastosowanie głównie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych przebiegających z kaszlem i podrażnieniami błony śluzowej.
Źródło: apteline.pl
*Łój skopowy - tłuszcz zwierzęcy (przeważnie z bydła rogatego) używany głównie do celów leczniczych
Źródło: Słownik polszczyzny XVI wieku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.