reklama

Zupy z raków teraz nie ugotujesz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Zupy z raków teraz nie ugotujesz - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura„Orędownik Urzędowy Powiatu Rawickiego” z 27 października 1927 r. zamieścił podpisaną przez starostę Kazimierza Chmielowskiego notkę „Czas ochronny dla raków”.
reklama

Notka powołuje się na „rozporządzenie Prezyd. n. rej. Poznańskiej z dn. 3. IV. 1917 r.”. Zaznaczono, że zawarte tam przepisy „dotyczące ordynacji rybackiej” nadal obowiązują.

Przepisy ustanawiały ochronę gatunkową raków na wodach otwartych „na czas od 1. XI. do 31. V. każdego roku”. Połowu raków, ich sprzedaży zakazywano tylko w województwie poznańskim. Zakaz nie obejmował innych województw, gdzie ochrona nie obowiązywała, a także raków z importu zagranicznego. Trzeba było jednak pochodzenie raków udowodnić.

reklama

Obecnie obowiązuje „ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH z dnia 5 września 1947 r. o ochronie ryb i raków na wodach otwartych”.

OCHRONA RAKÓW.

§ 17.

Ustanawia się wymiar ochronny dla raka szlachetnego (Potamobius astacus L.) i dla raka długoszczypcowego (Potamobius leptodactylus Esch) - 10 cm, licząc od początku głowy do końca tarczy ogonowej.

§ 18.

Dokonywanie połowu raków, które nie osiągnęły wymiarów ochronnych, jest wzbronione.

§ 19.

Dokonywanie połowu samic raka w czasie od 15 października do 31 lipca, samców zaś w czasie od 15 października do 15 marca jest wzbronione.

reklama

§ 20.

Raki złowione przypadkiem wbrew przepisom §§ 18 i 19 należy, o ile są żywe, niezwłocznie z całą ostrożnością wpuścić do tej samej wody, w której je złowiono.

§ 21.

Łowienie raków przez wyciąganie ich z nor lub przez niszczenie ich kryjówek jest wzbronione.

§ 22.

W wodach, w których raki z powodu powolnego wzrostu nie osiągają wymiarów ochronnych (§ 17), wojewódzka władza administracji ogólnej może zezwolić na łowienie raków o wymiarach mniejszych, nie mniejszych wszakże niż 7 cm.

To nie wszystko, do raków odnoszą się również §§ 5, 6, 7, 8, mówiące, że wojewódzka władza administracji ogólnej może zezwolić na dokonywanie w ściśle określonych terminach połowu ryb i raków w czasie ustanowionych dla nich okresów ochrony, a także na dokonywanie połowu ryb i raków, które nie osiągnęły ustalonych dla nich wymiarów ochronnych, jeżeli okaże się to konieczne ze względu na stan zdrowotny lub zwyrodnienie pogłowia albo jeżeli nadmierna liczebność osobników pewnego gatunku mogłaby stać się szkodliwą dla rozwoju innego cennego gatunku ryb właściwego dla tej wody. Specjalne pozwolenia są również wydawane dla celów naukowych i zarybiania.

reklama

Źródło: prawo.pl

Gdzie raki zimują

To powiedzenie oznacza, że chcemy komuś odpłacić pięknym za nadobne, odegrać się na nim. Powiedzenie „Gdzie raki zimują” kiedyś wchodziło również w skład innego frazeologizmu: „Wiedzieć, gdzie raki zimują” oznaczało orientować się w sytuacji dzięki doświadczeniu lub sprytowi; być przebiegłym, sprytnym, domyślnym, przewidującym.

Z językowego punktu widzenia „Gdzie raki zimują”, przypomina inne, obecne w powiedzeniach i przysłowiach, punkty i przestrzenie o nieodgadnionej lokalizacji, takie jak „Gdzie pieprz rośnie” czy „Gdzie diabeł mówi dobranoc”.

reklama

Źródło: SJP PWN; SJP Dor; USJP; SFJP S, II, 8; M. Rak, Na bezrybiu i rak ryba. Językowo-kulturowy obraz raka w polszczyźnie, „Etnolingwistyka”

O chińskim krabie, który zagrażał polskim rzekom i jeziorom, można przeczytać TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo