Autor: | Zdjęcie: D. Bela/B. Kowalski/A. Szklarska-Meller

Były sukcesy, jubileusze, ale i zawirowania. Co się działo w sporcie w 2023 roku? - Zdjęcie główne

foto D. Bela/B. Kowalski/A. Szklarska-Meller

WiadomościWielu sportowców związanych z ziemią rawicką 2023 rok może zaliczyć do udanych. Z zawodów wracali z medalami oraz pucharami. Ale nie dla wszystkich ostatnie miesiące były pasmem sukcesów.

Piłkarskie jubileusze

W minionym roku okrągłe jubileusze świętowały piłkarskie drużyny: Rawia Rawicz i Sparta Miejska Górka. Za nimi 100-lat istnienia. Z tej okazji nie zabrakło uroczystych spotkań, gal, a także turniejów piłkarskich dla najmłodszych. Pod koniec roku doszło także do zmian w Rawii. Nowym prezesem klubu został Marcin Stochaj. Zastąpił na tym stanowisku Michała Rejka.

Jubileusz świętował także Awdaniec Pakosław. Ten klub ma 20 lat.

Ligowe granie

W rozgrywkach pod auspicjami Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej pozostało już tylko sześć zespołów z powiatu rawickiego. Są to: piątoligowa Rawia i drużyny z klasy okręgowej: Orla Jutrosin, Sparta Miejska Górka, Awdaniec Pakosław, Sarnowianka Sarnowa i Ruch Bojanowo. Ten ostatni zespół to beniaminek rozgrywek. Ekipa awansowała z klasy A. Do rozgrywek na sezon 2023/2024 nie przystąpił Pelikan Dębno Polskie. Z kolei, w Powiatowej Lidze LZS występuje osiem ekip. W poprzednim sezonie najlepsi okazali się zawodnicy z Pomocna

Niepewna przyszłość żużla

Za rawickimi Niedźwiadkami 28. rok w rozgrywkach żużlowych. Zespół Metalika Recycling Kolejarz występował w 2. Lidze Żużlowej. Zamiast rozwoju, przed klubem wiele niewiadomych. W listopadzie - na trzy miesiące - został aresztowany jego prezes. Drużyna nie otrzymała też licencji na sezon 2024. Czy klub przetrwa? To pytanie pozostaje, póki co, bez odpowiedzi.

Koszykówka się rozwija

Basket istnieje w Rawiczu od 90 lat. Z tej okazji świętowała koszykarska Rawia. Była gala z udziałem blisko 200 osób, spotkanie pokoleń i turnieje dla młodzieży. Zespół seniorów przystąpił do trzecioligowych rozgrywek. Kilkanaście ekip młodzieżowych - męskich i żeńskich - także występuje na parkietach Wielkopolski. Zawodnicy i zawodniczki przebijają się także do kadr Wielkopolski czy Polski.

Występują w kraju i za granicą

Karatecy rawickiego Suremu występują na imprezach w kraju i za granicą. W cypryjskiej Larnace - na początku roku - wystąpili Natasza Cichoszewska i Maurycy Markowski. Startowali w mistrzostwach Europy. Były to kolejne wyzwania w ich karierach po tym, jak w 2022 roku wywalczyli mistrzostwo Polski w swoich kategoriach wiekowych. W Bojanowie z kolei działa klub Kamae.

Rozwija się pięściarski klub Sporty Walki Rawicz. Słychać o nim już nie tylko w kraju, ale i za granicą. Drugi rok z rzędu wicemistrzynią Europy została Aleksandra Jankowiak. Startowała ona także w imprezach na terenie Starego Kontynentu. Pięściarka wywalczyła także mistrzostwo Polski, a Natan Rogala był najlepszy w Pucharze Polski. Setki kibiców przyciągnęła także Gala Boksu Olimpijskiego, zorganizowana przez Sporty Walki Rawicz, gminę Rawicz i leszczyński klub bokserski Fitness&Boxing.

Duża popularność taekwon-do

Wielu młodych mieszkańców powiatu rawickiego trenuje taekwon-do. Kluby działają w gminie Jutrosin, Pakosławiu czy Rawiczu. Mistrzostwo Europy federacji ITFU wywalczył Michał Frąszczak. Zawodnik Akademii Marzeny Sieroń zdobył je na imprezie w Madrycie. Dwa brązowe medale z mistrzostw kraju przywiózł z kolei Kacper Bujakiewicz, reprezentant rawickiego IN-NAE. Sukcesy na mistrzostwach Polski Teakwond-do ITF w Oleśnicy odnieśli zawodnicy pakosławskiego UKS-u: Szymon Turbański (złoto), Aleksander Kapała (srebro) i Filip Mierzejek (dwa srebra).

Medale w strzelaniu

Sporo pozytywnych informacji napływa ze strzelnic. Na wysokim poziomie w kraju, ale i za granicą prezentują się zawodnicy Rawickiego Klubu Sportowego BOCK. Rywalizują wśród juniorów czy seniorów. Z imprez przywożą wiele medali. Polskę i rawicki klub reprezentuje, m.in. Kacper Baksalary. W minionym roku ustanowił na Mistrzostwach Świata ISSF rekord  Polski w konkurencji Skeet 125. W finale Pucharu Polski srebrny krążek w konkurencji Trap125 kobiet zdobyła Wiktoria Lokś, a w konkurencji Skeet125 mężczyzn złoto zawisło na szyi Kacpra Baksalarego. Piotr Kowalczyk wywalczył dwa złota w mistrzostwach Polski w strzelaniu do rzutek w konkurencjach: Double Trap 150 seniorów i Trap 125 seniorów. Wśród juniorów medale zdobywali także, m.in. Krzysztof Buniowski, Wojciech Lisiak, Stanisław Sołtys czy Antoni Sołtys. Nie brakowało osiągnięć w miksach czy drużynie.

Lekkoatleci z sukcesami

Nie próżnują lekkoatleci. Joanna Mosiek, zawodniczka Kadeta Rawicz została mistrzynią Polski U23. W tej samej kategorii startowała także na mistrzostwach Europy. W tym roku zawodniczka Kadeta w pobiła też rekord życiowy w trójskoku. Po raz pierwszy przekroczyła granicę 13 metrów. Z kolei, Klaudia Piotrowska z bojanowskiego Szoku została wicemistrzynią kraju w kategorii U16 w biegu na 600 metrów. Lekkoatleci z ziemi rawickiej startowali na wielu obiektach w województwie i Polsce.

Bogusław Jusiak, ceniony lekkoatletyczny rawicki trener został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego podopieczną jest obecnie Karolina Kucharczyk, wielokrotna medalistka imprez dla osób z niepełnosprawnościami. W przeszłości trener prowadził także Anitę Włodarczyk.

Osiągnięcia w różnych dyscyplinach

W powiecie rawickim nie brakuje osób uprawiających siatkówkę, pływanie, akrobatykę, tenis, szachy czy tenis ziemny. Sukcesy w sumo odnosi uczennica ZS Jutrosin - Kamila Konieczna. Judocy z klubów z Rawicza i Miejskiej Górki rywalizują na arenach krajowych. Wśród najlepszych w kraju są zawodnicy uprawiający jujitsu. Na mistrzostwach Starego Kontynentu walczył Michał Łysiak z miejskogóreckiego UKS-u. Biegacze rywalizowali, m.in. na Jutrosińskiej Dysze czy Biegu Górków w Miejskiej Górce. W gminie Bojanowo chętni startowali w imprezie duathlonowej (bieg i jazda na rowerze). Kolarze przystąpili do imprezy „Od świtu do zmierzchu”, ze startem w Miejskiej Górce. O prymat w Bałtyckiej Lidze Baseballu rywalizowały miejskogóreckie Demony. W minionym sezonie wywalczyły tytuł wicemistrza rozgrywek. Z kolei, w trzeciej lidze futsalu rywalizują zespoły z Rawicza i Jutrosina.

Oby rok 2024 był dla klubów, jak i zawodników z ziemi rawickiej równie dobry, a może i lepszy.