Reklama

Czy będzie linia kolejowa z Bojanowa do Góry? Co z wiaduktem nad S5?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Czy będzie linia kolejowa z Bojanowa do Góry? Co z wiaduktem nad S5? - Zdjęcie główne

foto D. Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 2018 roku władze województwa dolnośląskiego, a także tamtejsi radni starają się o modernizację linii kolejowej nr 372, łączącej Górę z Bojanowem. By była ona przejezdna, niezbędne jest wybudowanie wiaduktu nad drogą ekspresową S5 w okolicy Bojanowa. Kto na to przeznaczy pieniądze?

Od grudnia 2020 roku właścicielem linii kolejowej Góra Śląska - Bojanowo jest województwo dolnośląskie. Przejęło ją od PKP. Dolnośląskie władze chcą, by pociągi znów docierały do Góry. Nie wystarczy jednak modernizacja 15-kilometrowej linii, przebiegającej przez powiat górowski i rawicki. Potrzebna jest również budowa wiaduktu nad S5 w okolicy Bojanowa.

Wiadukt kolejowy nad S5 w Bojanowie  - GDDKiA wycofuje się z umowy?

Odpowiedzialną za to zadanie miałaby być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, zarządca "ekspresówki". Szef poznańskiego oddziału w 2010 roku podpisał porozumienie, w myśl którego GDDKiA wybuduje wiadukt kolejowy, jeśli zajdzie taka potrzeba i zawnioskują o to samorządy. Choć takie wnioski składano, GDDKiA zadania się nie podjęła, wskazując na inną interpretację umowy.

Dyskusje - w 2021 roku - na temat budowy wiaduktu prowadzono także w ministerstwie infrastruktury. Wiążących decyzji wciąż jednak brak. Inwestycja sie nie zaczęła, nie wiadomo, kiedy ruszy, a także - za czyje pieniądze obiekt powstanie.

Rozmowy w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Góra - Bojanowo trwają

50 milionów złotych  na modernizację linii kolejowej z Góry do Bojanowa zapewniło województwo dolnośląskie. Pieniądze są ujęte w tegorocznym budżecie samorządu

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei prowadzi z Oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu ustalenia na temat realizacji oraz finansowania budowy wiaduktu kolejowego nad drogą ekspresową S5 w pobliżu miejscowości Bojanowo w ciągu linii kolejowej nr 372 - poinformował portal rawicz24.pl Michał Nowakowski, rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego. 

Dodaje, że DSDiK zwróciła się do GDDKiA o opracowanie i przedłożenie do konsultacji projektu porozumienia określającego zakres współpracy i warunki finansowe dla budowy wiaduktu kolejowego.

DSDiK zadeklarowała sfinansowanie rewitalizacji linii nr 372 na odcinku Bojanowo - Góra Śląska wraz z jej elektryfikacją, wyrażając gotowość przyjęcia zastępstwa inwestorskiego, warunkując to zapewnieniem finansowania budowy wiaduktu ze strony GDDKiA - twierdzi Michał Nowakowski.

Pierwsze prace przy odtworzeniu linii kolejowej już zostały wykonane

Rzecznik przyznaje, że do tej pory, pozyskano zgodę na wykonanie robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia, wykonano inwentaryzację wraz z zaleceniami remontowymi linii kolejowej nr 372, zlecono wykonanie inwentaryzacji drzew i krzewów rosnących w ciągu linii wraz z pozyskaniem decyzji na wycinkę w ramach prac przygotowawczych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE