Reklama

Asfalt trafił do lasu? Inwestycja w jednej z wiosek gminy Pakosław wzbudziła niepokój

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe stock

Asfalt trafił do lasu? Inwestycja w jednej z wiosek gminy Pakosław wzbudziła niepokój - Zdjęcie główne

asfalt - zdjęcie poglądowe | foto Adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Pod koniec zeszłego tygodnia z portalem skontaktował się jeden z mieszkańców Góreczek Wielkich. Zaalarmował, jakoby firma budująca kanalizację na terenie wsi, wywiozła zerwany z drogi asfalt do lasu. Zgłoszenie trafiło także do leszczyńskiej delegatury inspektoratu ochrony środowiska.

Przed tygodniem z redakcją skontaktował się oburzony mieszkaniec Góreczek Wielkich w gminie Pakosław. Jak twierdził, zaobserwował iż firma, która buduje we wsi kanalizację sanitarną zerwany z drogi asfalt wywiozła do lasu.

WIOŚ przyznaje: Było zgłoszenie, jakoby asfalt trafił do lasu

Sygnał w tej sprawie dotarł nie tylko do naszej redakcji, ale także do leszczyńskiej delegatury Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Pan zadzwonił do nas nie przedstawiając się, z oczekiwaniem natychmiastowego przybycia w tamto miejsce - potwierdził w rozmowie z naszą redakcją Mirosław Żółtański, kierownik delegatury.

Wyjaśnił, że inspektor, który odebrał ten telefon, poprosił o zgłoszenie w formie pisemnej oraz poinformował, że jeśli jest to sytuacja wymagająca nagłej interwencji, to należy powiadomić policję. Mirosław Żółtański przyznał, że w jego opinii osoba zgłaszająca sprawę rzekomo nielegalnego zakopywania asfaltu, poczuła się nieusatysfakcjonowana postawą inspektora.

Jeśli zgłoszenie jest od osób, które nie podają swojej tożsamości, traktujemy je jako anonim. W sytuacji, gdy sprawa należy do właściwości Inspektoratu to taką informację, nie mając komu odpowiedzieć, uwzględniamy w działalności kontrolnej - powiedział.

Pytany o tę konkretną sytuację, stwierdził, że i tak przekazaliby ją do wyjaśnienia wójtowi, gdyż - według przepisów - należy to do jego kompetencji. 

Po interwencji, jest reakcja gminy Pakosław

Skontaktowaliśmy się także z urzędem gminy. Kierownik referatu gospodarki, rolnictwa i budownictwa, Przemysław Turbański, który udał się na wizję lokalną we wskazane miejsce, przyznał, że rzeczywiście asfalt w lesie był.

Oni tam omyłkowo wywieźli trochę asfaltu - wyjaśnił urzędnik.

Zapewnił, że po zwróceniu uwagi na problem, kierownik budowy zobowiązał się do usunięcia odpadów z lasu  i przewiezienia ich w wyznaczone do tego celu miejsce, gdzie asfalt będzie składowany do momentu jego utylizacji. 

Z wykonawcą inwestycji próbowaliśmy się skontaktować. Do tej pory firma nie odpowiedziała na wysłanego maila.

W Góreczkach Wielkich trwa duża inwestycja

Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Góreczkach Wielkich wygrała firma Eko-San-Gaz z Ostrowa Wielkopolskiego. Ta sama, która realizowała budowę kanalizacji Szkaradowo - Ostoje. Zgodnie z podpisaną umową, prace miały zacząć się jeszcze w ubiegłym roku, a ich zakończenie ma nastąpić w czasie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Tę zawarto w sierpniu 2021 r. Prace jednak rozpoczęły się dopiero w lutym tego roku. 

Wójt Piotr Skrzypek - jak podkreślał kilka tygodni temu - oczekuje, że inwestycja zostanie wykonana na czas. Skanalizowanie całej miejscowości Góreczki Wielkie, za wyjątkiem Baranowic, które już posiadają sieć, pochłonie ponad 3 mln zł.

Wybudowane zostanie około 2,7 km sieci tłocznej, 3,2 km sieci wraz z przyłączami oraz 3 przepompownie ścieków. Koszt inwestycji w 80% zostanie pokryty dotacją z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, resztę pieniędzy wyłoży gmina. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy