Reklama

Przetarg na kompleks "Łączymy Pokolenia" w Bojanowie. Do trzech razy sztuka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Labo Design

Przetarg na kompleks "Łączymy Pokolenia" w Bojanowie. Do trzech razy sztuka? - Zdjęcie główne

Sale nowego przedszkola mają być kolorowe i przyjazne dla najmłodszych | foto Labo Design

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie powiodły się dwie pierwsze próby wyłonienia wykonawcy w przetargach ogłoszonych na zmianę użytkowania budynku przy ul. Drzymały w Bojanowie. Gmina planuje urządzić tam przedszkole, klub malucha i klub seniora. Czy trzeci przetarg zostanie rozstrzygnięty pozytywnie?

Projekt „Łączymy pokolenia” w Bojanowie ma być jedynym tego rodzaju rozwiązaniem w Polsce - w jednym obiekcie funkcjonować będą klub dziecięcy, przedszkole i klub seniora. Na ten cel zagospodarowany ma być budynek szkolny przy ul. Drzymały, a do realizacji zadania gmina przygotowuje się od dawna.
 
Samorząd dwukrotnie składał wniosek do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale bezskutecznie. Wreszcie udało się - w ramach Polskiego Ładu. Na realizację tego zadania gminie przyznano blisko 6,5 mln zł. Kosztorys był gotowy w czerwcu minionego roku. Opiewał na około 7,4 mln zł. Gdy gmina uzyskała wsparcie z Polskiego Ładu w wysokości 6,4 mln zł, suma ta stanowiła 85% wartości inwestycji.

Pierwsze podejście - dwie oferty. Obydwie za drogie

Pierwszy przetarg ogłoszono pod koniec grudnia minionego roku, ale ze względu na dużą liczbę zapytań - jego rozstrzygnięcie przesuwano kilkukrotnie. Choć zainteresowanie inwestycją było, włodarze obawiali się, że w związku ze wzrostem cen na rynku oraz tym, że inwestycja jest częściowo finansowana z Polskiego Ładu, ofert może nie być. W dniu ich otwarcia, czyli 9 lutego 2022r., okazało się, że złożono dwie. Zainteresowanie realizacją przedsięwzięcia wykazały dwie lokalne firmy - prężnie działające na rynku budowlanym.
 
- Bardzo nad tym ubolewamy, bo oferty złożyły dwie porządne, lokalne firmy, ale obecnie gminy nie stać na to, by realizować zadanie za takie środki. Oznaczałoby to, że musielibyśmy wyemitować około 5 mln zł obligacji, a to jest za dużo dla naszego budżetu. Zależy nam na tym, by ich wartość była jak najmniejsza - komentował wówczas burmistrz Maciej Dubiel.
Przetarg unieważniono.

Drugie podejście - jedna oferta

Drugi przetarg ogłoszono w marcu. W opisie całego postępowania nieco ograniczono niektóre prace remontowe, które nie były niezędne. Termin składania ofert minął  21 kwietnia. Tym razem wpłynęła jedna. Opiewa na kwotę 12 mln 846 tys. zł. Póki co, przetarg nie został rozstrzygnięty.
- Obecnie badamy ofertę oraz możliwości finansowe gminy. Od pierwszego kosztorysu ceny mocno się zmieniły. W tej chwili szacujemy to zadanie na kwotę około 11 mln zł, więc cena to wciąż o 1,5 mln zł za dużo - mówił po otwarciu ofert burmistrz Maciej Dubiel. Nie potrafił wówczas powiedzieć, co dalej z tą inwestycją.

Kolejny, trzeci już przetarg ogłoszony. Przedłużony termin realizacji zadania

Samorząd zdecydował się jednak na trzecią próbę. 12 maja ogłoszono ponowny przetarg na przebudowę budynku położonego przy ulicy Drzymały 28 w Bojanowie. Jak się dowiedzieliśmy, udało się uzgodnić z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, że inwestycja może być realizowana dłużej niż 12 miesięcy, co zmienia takżde zasady finansowania robót. Władze gminy liczą na, że dzięki temu uda się wreszcie wyłonić wykonawcę i rozpocząć realizację zadania.
 
- Niestety, podczas poprzednich postępowań otrzymane oferty znacznie przekroczyły posiadane w budżecie środki.Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w ramach inwestycji powstać ma 6 oddziałów przedszkolnych, klub dziecięcy i klub seniora - przyłącza, instalacje, komunikacja, obiekty małej architektury, zagospodarowanie zewnętrzne będą stanowiły część wspólną. Powstanie kuchnia o wydajności 300 posiłków dziennie, która obsłuży nie tylko te instytucje, ale i gminne szkoły. Realizacja projektu umożliwi zlokalizowanie w jednym miejscu podzielonego dotychczas na 3 obiekty przedszkola w Bojanowie oraz zapewni kompleksową opiekę trzem pokoleniom bojanowian. Jeżeli tym razem uda się wyłonić wykonawcę zamówienia, to uruchomienie wszystkich placówek planowane jest w przyszłym roku - przypomina burmistrz Maciej Dubiel.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy