Reklama

W co zainwestuje w tym roku miejskogórecki samorząd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W co zainwestuje w tym roku miejskogórecki samorząd? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W minionym roku gmina Miejska Górka sporo inwestowała w infrastrukturę drogową na terenie miasta i wsi. Co w tym roku pochłonie najwięcej pieniędzy?

Uchwała budżetowa znalazła się w programie obrad styczniowego posiedzenia rady. Zanim przystąpiono do jej przegłosowania, burmistrz Karol Skrzypczak przypomniał raz jeszcze radnym, że w tym roku mocno wzrastać będą wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem gminy, ale i wydatki inwestycyjne wciąż pozostaną na dość wysokim poziomie. W budżecie zaplanowano na nie ponad 20 mln zł - większość tej kwoty pochodzi z dotacji zewnętrznych.

- Mimo to zawsze będzie nam brakowało pieniędzy na wkład własny, dlatego musimy być oszczędni w wydatkach bieżących. Chcąc startować w różnych konkursach i wykorzystywać spore dofinansowanie, którego nie było w latach poprzednich, warto zaciskać pasa, po to by właśnie mieć dużą zdolność do dołożenia właśnych środków - wyjaśniał Karol Skrzypczak.

Zapowiedział, że choć w budżecie początkowo zaplanowano na inwestycje 20 mln zł, to w trakcie roku kwota ta jeszcze się zwiększy.

- Będziemy zawierać umowy na następne dotacje, które już mamy właściwie pewne i mam nadzieję, że pozytywnie będą rozpatrywane nasze kolejne wnioski, które przygotowujemy- zaznaczył Skrzypczak.

Do budżetu prawdopodobnie wprowadzona będzie jeszcze budowa drogi w Dłoni - do byłej stacji PKP, urządzenie nowego placu zabaw w mieście oraz budowa tunelowej hali sportowej w Gostkowie (iwestorem jest związek międzygminny Gostkowo-Niepart), a także budowa ulicy "Zapłocie" w Sobiałkowie i utwardzenie kolejnych dróg śródpolnych.

Największym zadaniem w tym roku będzie budowa przedszkola i żłobka. Gmina uzyskała na to przedsięwzięcie 13 mln zł dofinansowania i jest na etapie przygotowywania przetargu. Skompletowano już wszystkie niezbędne dokumenty, uzyskano pozwolenia na budowę.

- Sytuacja na rynku w miarę się krystalizuje i mamy nadzieję, że kwota nie będzie aż tak wysoka, jak się obawiamy - mówił burmistrz.

Sporo środków pochłonie także inne zadanie związane z oświatą, czyli termomodernizacja budynków Zespołu Szkół w Miejskiej Górce.  Przetarg już ogłoszono, minął termin składania ofert, ale wykonawca jeszcze nie został wyłoniony.

W co zainwestuje gmina w tym roku?

  • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w części miejscowości Zakrzewo i części miejscowości Roszkowo - 2 mln 800 tys. z programu Polski Ład (fundusz skierowany do terenów po byłych PGR), 200 tys. zł z budżetu
  • Dofinansowanie na budowę oczyszczalni przydomowych - 25 tys. zł
  • Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Chojnie - 300 tys. zł (inwestorem jest gmina Pakosław, która dostała na to zadanie dofinansowanie ponad 11 mln zł Polskiego Ładu, na wkład własny składają się gminy Pakosław i Miejska Górka)
  • Budowa przedszkola w Miejskiej Górce - 9 mln zł z programu Polski Ład i 4 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych
  • Termomodernizacja budynków Zespołu Szkół w Miejskiej Górce -6,3 mln zł ze środków urzędu marszałkowskiego, 1 mln 200 tys. zł z budżetu
  • Dofinansowanie na wymianę systemów ogrzewania - 75 tys. zł
  • Budowa oświetlenia ulicznego w Gostkowie i Karolinkach - 16 tys. zł
  • Modernizacja świetlic wiejskich w Dłoni i Piaskach - około 18 tys. zł
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE