Reklama

W Pakosławiu radni uchwalili podwyżki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Malwina Urbanowicz

W Pakosławiu radni uchwalili podwyżki - Zdjęcie główne

foto Malwina Urbanowicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podobnie jak inne samorządy, Rada Gminy w Pakosławiu przyjęła uchwały o podwyżkach - wynagrodzenia wójta Piotra Skrzypka oraz diet radnych i sołtysów.

Reklama

Zanim rajcy z Pakosławia uchwalili swoje diety i wynagrodzenie wójta, najpierw pochylili się nad swatkami dla sołtysów - uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie.

W tej gminie diety sołtysi otrzymują kwartalnie. Nowe stawki będą obowiązywały od stycznia przyszłego roku i wyniosą odpowiednio: 1.376 zł dla sołtysów Chojna i Pakosławia, 1.181 zł dla sołtysów Góreczek Wielkich, Osieka i Sów. Natomiast sołtysi Białegokału, Kubeczk-Dębionki, Golejewka, Golejewa, Niedźwiadek, Ostrobudkek, Podborowa, Pomocna, Sworowa i Zaorla otrzymają 1.116 zł.

Myślę, że ta podwyżka jest uzasadniona - skomentowała przewodnicząca rady gminy Elżbieta Łakoma. 

Podczas obrad komisji przed sesją ustalono nowe stawki diet dla radnych, które zostały przyjęte większością głosów - przeciwni byli radni Maciej Gniazdowski oraz Pawł Kląskała, którzy swoje zdanie wyrazili przed głosowaniem oraz zadeklarowali, że swoje podwyżki w 2022 roku przeznaczą na cele społeczne.

Po podwyżkach, miesięczna dieta przewodniczącej rady wyniesie 1.230 zł. Natomiast wiceprzewodniczący rady, przewodniczący komisji oraz pozostali radni będą otrzymywać dietę za posiedzenie. I tak, wiceprzewodniczący rady oraz przewodniczący komisji otrzymają 240 zł za posiedzenie, a pozostali radni - 210 zł.

Jak tłumaczy sekretarz gminy oznacza to, że jeśli w danym miesiącu nie odbędzie się żadna sesja ani posiedzenie komisji to radni nie otrzymają diety. Dodatkowo w uchwale umieszczono zapis mówiący o tym, że jeśli posiedzenie komisji oraz sesja odbędą się w jednym dniu, to radni otrzymają jedną dietę. 

Na końcu głosowano nad wynagrodzeniem wójta. Warto przypomnieć, że podwyżkę w tej kwestii wymogło na samorządach ministerialne rozporządzenie i będzie ona wyrównana od sierpnia tego roku. 

Nigdy nie upominałem się, nie upominam się i nie będę się upominać o podwyżkę wynagrodzenia. Moje uposażenie zostało ustalone na początku kadencji i pewnie przepracowałbym z tym wynagrodzeniem całe 5 lat. Zostaliście państwo postawieni w trudnej sytuacji, ponieważ zmiana ustawy i rozporządzenia spowodowały konieczność podjęcia kwestii przez wszystkie rady gmin w Polsce -  podkreślił jeszcze przed głosowaniem wójt. - Jakąkolwiek decyzję podejmiecie, nawet jeśli państwo ustalicie wynagrodzenie minimalne przewidziane obecnymi przepisami,  przyjmę taką decyzję z aprobatą.

Radni zdecydowali, że Piotr Skrzypek będzie zarabiał 15.678 zł brutto. Do tej pory pensja wójta wynosiła 8.517 zł.

Do tej pory ustalono nowe wynagrodzenia w Rawiczu, Boajnowie, Jutrosinie oraz w starostwie powiatowym.  Po gminie Pakosław nad pensją dla włodarza obradowła gmina Miejska Górka, która decyzje podjęła dzisiaj. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy