Reklama

Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Co z podstawówką w Gościejewicach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Miśkowiak

Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Co z podstawówką w Gościejewicach? - Zdjęcie główne

Kwestia planowanej likwidacji była omawiana ostatnio na spotkaniu z rodzicami oraz dyrekcją placówki, do której uczniowie z Gościejewic mieliby trafić | foto Joanna Miśkowiak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Mimo tego, nadal nie została wyjaśniona sytuacja szkoły podstawowej w Gościejewicach.

Burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel jest po serii spotkań z radnymi, dyrekcją szkoły w Gościejewicach, kuratorem oraz rodzicami dzieci uczęszczających do placówki w Gościejewicach - w sprawie planowanej od miesięcy likwidacji. Wakacje powoli się kończą, ale los podstawówki nadal nie jest przesądzony. Zapytaliśmy włodarza Bojanowa, co dalej?

Kiedy można się spodziewać ostatecznej decyzji w sprawie szkoły w Gościejewicach? Do września zostało już niewiele czasu.

Moje stanowisko w sprawie likwidacji szkoły się nie zmieniło, tzn. podejmuję wszelkie możliwe działania w celu wykonania uchwały Rady Miejskiej w Bojanowie z marca 2021 roku, czyli aby z dniem 31 sierpnia tego roku szkoła w Gościejewicach zakończyła swoje funkcjonowanie. Mamy korzystny dla gminy wyrok WSA i, z tego co wiem, nikt od niego się nie odwołał - oczekujemy tylko na nadanie przez sąd klauzuli prawomocności i przesłanie dokumentów do kuratorium. Ponieważ wyrok sądu wiąże wszystkie strony postępowania, a kurator wcześniej nie podważał formalnych przesłanek likwidacji szkoły, oczekujemy na pozytywną opinię Kuratora w sprawie likwidacji.

Liczy pan, że dotrze jeszcze w wakacje?

5 sierpnia spotkałem się z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, przedstawiłem obecną sytuację szkoły w Gościejewicach, a także poprosiłem o przemyślenie niezwłocznego wydania opinii. Poinformowałem również, że gmina jest przygotowana na obydwa warianty - tj. likwidację szkoły z dniem 31 sierpnia, jak i jej uruchomienie na kolejny rok szkolny. Sytuacja jest mocno niekomfortowa dla wszystkich - dzieci i rodzice nie wiedzą do której szkoły pójdą 1 września, nauczyciele nie wiedzą, czy i gdzie mają pracę, a gmina musi przygotowywać dwa alternatywne rozwiązania. Podkreślę jeszcze raz - opinia kuratora mogłaby wszystkie te wątpliwości rozwiać w jednej chwili, dlatego też z takim wnioskiem ponownie zwróciłem się pisemnie do pana puratora.

Poinformowałem również kuratora o zmianach, jakie w ostatnich dwóch latach zaszły w szkole w Bojanowie, bo są to zmiany na lepsze - tzn. wyremontowaliśmy kilka izb lekcyjnych oraz toalety w budynku A, wejścia do tego budynku, a także powstał nowy plac zabaw dla najmłodszych. No i oczywiście zaszła bardzo ważna zmiana organizacyjna, gdyż szkoła w Bojanowie obecnie mieści się już pod jednym adresem przy ulicy Lipowej (wcześniej dzieci klas 1-3 uczyły się w budynku przy ul. Drzymały), młodsze dzieci uczą się w jednym budynku, a starsze roczniki w drugim.

Na ostatnim spotkaniu z rodzicami była mowa o bazie w Bojanowie, o kosztach utrzymania szkoły w Gościejewicach, ale pierwszy raz poruszono kwestię wyników jakie osiągają jej uczniowie. Czy to prawda, że ostatnio nie były najlepsze?

Szczególnie wyniki egzaminu ósmoklasistów z Gościejewic są dla mnie zatrważające, gdyż w tym roku są najgorsze w gminie, powiecie, a nawet trudno znaleźć gorsze wyniki w całej Wielkopolsce. Wszystkie szkoły zmagały się z pandemią, z izolacją, z połączonymi rocznikami, ale biorąc pod uwagę warunki jakie mają uczniowie i nauczyciele w Gościejewicach (w większości kilkuosobowe klasy) te wyniki są dla mnie nieakceptowalne.

Co ciekawe - najlepszą średnią z ósmoklasistów na terenie naszej gminy w tym roku miała młoda mieszkanka Gościejewic - uzyskała średnią 5,89, ale uczęszczając do szkoły podstawowej w Bojanowie. Najlepiej zdany egzamin ósmoklasisty w szkole w Bojanowie w tym roku należy do młodej mieszkanki Wydartowa Pierwszego, czyli wioski również należącej do obwodu gościejewickiego. Myślę, że jest to najlepszy komentarz do tego jakie możliwości rozwoju mają wszystkie dzieci uczące się w szkole w Bojanowie.

Ciągle niepewna jest kwestia zatrudnienia nauczycieli? Nie jest to dla nich komfortowa sytuacja na kilka dni przed rokiem szkolnym. 

Na kolejny rok szkolny wszystkim pełnoetatowym nauczycielom (jest ich 9) z Gościejewic jestem w stanie zapewnić pracę. Otrzymałem w sprawie szkoły w Gościejewicach pisma zarówno od rodziców, jak i nauczycieli - wynika z nich m.in. fakt bardzo dużego przywiązania nauczycieli do swoich podopiecznych. Znaleźliśmy na to rozwiązanie tzn. wszyscy wychowawcy z Gościejewic mogą podjąć pracę w szkole w Bojanowie - będą zatem mogli nadal uczyć swoich uczniów i wspierać ich w adaptacji w nowym otoczeniu. Zarzuca mi się, że likwiduję szkołę nagle, w wakacje, bez możliwości przygotowania do tego dzieci.

Pragnę zatem przypomnieć, że uchwała o zamiarze likwidacji została podjęta półtora roku temu, czyli nauczyciele z Gościejewic mieli kilkanaście miesięcy, aby przygotować do tego swoich uczniów. Oczywiście poczyniliśmy już starania sporządzenia wstępnego arkusza organizacyjnego w przypadku przeniesienia dzieci z Gościejewic do Bojanowa i pragnę zapewnić, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ten proces adaptacyjny przeszedł dla nich jak najłagodniej. Z informacji, jakie otrzymałem od dyrekcji szkoły w Bojanowie wynika, że tylko jedna klasa z Gościejewic musiałaby zostać rozdzielona, a pozostałe kontynuowałyby w całości naukę poprzez włączenie do klas w Bojanowie lub samodzielnie, jak dotychczas. Klasa 8 z uwagi na czas przygotowywania do egzaminów kontynuowałaby naukę w swoim gronie, bez dołączania do innej klasy.

To prawda, że część kadry z Gościejewic znalazła zatrudnienie w innych miejscach?

Od dyrekcji szkoły w Gościejewicach otrzymałem takie informacje, że część nauczycieli i pracowników obsługi szkoły w Gościejewicach znalazło już sobie nową pracę. Pozostali, mimo złożonej propozycji, nie przyjmują pracy w szkole w Bojanowie. Każdy, kto choć trochę interesuje się oświatą to wie, że w okresie wakacyjnym jest najwięcej ogłoszeń o pracę dla nauczycieli (w lipcu na stronach kuratoryjnych było kilkadziesiąt ofert pracy dla nauczycieli w regionie leszczyńskim). A zatem ufam, że mając na względzie oferty na rynku pracy, jak i propozycję pracy ze strony gminy, nauczyciele z Gościejewic bez pracy nie pozostaną. Dodam tylko, że osoba obsługująca sekretariat szkoły w Gościejewicach od września podejmie pracę w administracji szkoły w Bojanowie.

W trakcie spotkania w szkole  jeden z uczestników kilkukrotnie zarzucił panu, że motywem likwidacji szkoły w Gościejewicach jest „obiecanie” przez pana budynku szkoły i terenu wokół konkretnej osobie.

Chciałbym podkreślić, że jest to absolutną nieprawdą. Zbycie jakiejkolwiek nieruchomości gminnej musi być poprzedzone zgodą rady miejskiej i odbywa się w drodze publicznego przetargu. Wielokrotnie już informowałem, że szkoła - póki co istnieje - i nie mamy wobec tych nieruchomości jeszcze żadnych planów. Bardzo proszę, aby nie rozpowszechniać takich nieprawdziwych informacji. (...)

Czy sprawa ewentualnej likwidacji została przedyskutowana z radnymi?

3 sierpnia odbyła się Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, przy udziale wszystkich radnych Rady Miejskiej w Bojanowie. Radni zapoznali się z aktualną sytuacją szkoły w Gościejewicach, wysłuchali dyrektorów szkół, m.in. z Gościejewic, Bojanowa oraz Przedszkola w Bojanowie. Radni zajęli również stanowisko, w którym w świetle powyższych informacji popierają działania burmistrza w kierunku wykonania uchwały Rady Miejskiej i w konsekwencji likwidacji szkoły w Gościejewicach.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE