Reklama

Zmiany w przepisach uwolniły ziemię w gminie Pakosław

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Bujak / gostynska.pl

Zmiany w przepisach uwolniły ziemię w gminie Pakosław - Zdjęcie główne

foto B. Bujak / gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyjęta w połowie marca ustawa "wiatrakowa" spowodowała, że w gminie Pakosław, w pięciu miejscowościach, zostały odblokowane obszary dla budownictwa mieszkaniowego. Wójt, Piotr Skrzypek, przyznaje, że w czasie obowiązywania poprzednich przepisów, pojawiały się związane z tym tematem zapytania ze strony mieszkańców.

Reklama

W połowie marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej, która została wprowadzona w 2016 roku. Jej zapisy regulują m. in. usytuowanie siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych. Pierwotnie ustawodawca wskazał, że wiatraki powinny znajdować się w odległości równej “dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej)”. Dzięki marcowym zmianom odległość siłowni od domów może wynosić 700 metrów.   

Nie ma wiatraków, był blokada

Jak informuje wójt Pakosławia, Piotr Skrzypek, w gminie co prawda nie ma wiatraków, ale w północnej części gminy plan zagospodarowania przewiduje ich umiejscowienie. Tłumaczy, że nawet samo uwzględnienie ich w planie, powodowało, że przepisy ustawy "antywiatrakowej" miały zastosowanie. W efekcie tereny te były zablokowane pod zabudowę mieszkaniową.

- Według przepisów wcześniejszej ustawy zablokowane było Chojno, Golejewko, Ostrobudki, część Góreczek Wielkich i część Pakosławia - wyjaśnia włodarz gminy.

Dodaje, że w tych miejscach była dozwolona budowa obiektów gospodarskich, pod przedsiębiorczość czy hal magazynowych. 

Dobre zmiany

Jak przekazał wójt, dzięki wprowadzonym w ustawie zmianom, duża część terenów w gminie Pakosław zostanie odblokowana dla budownictwa mieszkalnego. Przyznaje, że w okresie kiedy obowiązywała poprzednia ustawa antywiatrakowa kilka osób dopytywało, czy wiadomo kiedy te tereny zostaną uwolnione. 
Przypomina, że zmieniona ustawa wchodzi w życie już 23 kwietnia.  

- W związku z powyższym, po 23 kwietnia 2023 r. można występować z wnioskami o wydanie decyzji o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegających na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych na terenach znajdujących się w odległości większej niż 700 m od planowanych turbin wiatrowych - podsumował wójt.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy