reklama

Jak rozpoznać dobry gatunek wełny? To porada sprzed ponad 150 lat

Opublikowano:
Autor:

Jak rozpoznać dobry gatunek wełny? To porada sprzed ponad 150 lat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 14 maja 1862 r. zamieścił ciekawą wzmiankę, zatytułowaną „Odłączenie bawełny i konopia od wełny”. Rada może być aktualna jeszcze dzisiaj, chociaż współcześnie stosuje się inne metody.
reklama

„Aby się przekonać, czy tkanka wełniana nici lniane albo konopne zawiera, trzeba je kwasem siarczannym napoić, który nici roślinne bez uszkodzenia wełny psuje” - doradza autor artykułu. Sposób ten może być użyty również „do fabrykacyi”, by uzyskać czystą wełnę do ponownego przędzenia. „Wełniane gałgany zdają się po téj operacyi na to, aby na nowo gręplowane* być mogły”.

Rozpoznanie dobrego gatunku wełny

Wełna jest ciepła, gładka i miękka w dotyku, a ponadto lekka. Dobry wyrób posiada też mocny splot, nawet jeśli jest lekki - luźne, wiotkie utkanie jest cechą charakterystyczną produktu niskiej jakości.

reklama

Inną metodą różnicującą oryginał od podróbki może być podpalenie wydłubanej z tkaniny nitki. Wełna pali się z trudem i wydziela przy tym mdlący zapach palonych włosów lub paznokci. Spalone włókna wyglądają jak wałkowate supełki, dające się łatwo rozetrzeć. Włókna, które szybko płoną i pachną palonym papierem - to włókna wiskozowe. Jasny, duży płomień pochodzi najprawdopodobniej z włókien poliestrowych lub polietylenowych. Za sztucznym wyrobem przemawia także stopienie się nitki (Źródło: worldofcashmere.eu). 

*Zgrzeblenie, gręplowanie - jedna z głównych operacji technologicznych w procesie wytwarzania przędzy z włókien krótkich (wełna, bawełna, pakuły lniane), podczas której splątana masa włókien zostaje oczyszczona, wymieszana, rozluźniona i rozczesana. Głównym celem tego procesu jest równoległe ułożenie włókien i uformowanie ciągłej, równomiernej taśmy włókien, która po kolejnych fazach rozciągania, łączenia i powtórnego rozciągania jest skręcana w niedoprzęd.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama