reklama
reklama

Pasażerski „wzlot” samolotem, start balonu i dancing

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Darmowe zdjęcia pxhere

Pasażerski „wzlot” samolotem, start balonu i dancing - Zdjęcie główne

foto Darmowe zdjęcia pxhere

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W latach 30. XX wieku w całej Polsce liczono się z wybuchem następnej wojny. Opierając się na doświadczeniach z I wojny światowej, najwięcej uwagi poświęcano obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej. Zajmowała się tym głównie LOPP*. Takie działania podejmowano również na ziemi rawickiej.
reklama

Organizowano prelekcje, instruktaże, zachęcano do budowy schronów, kino objazdowe wyświetlało filmy związane z tymi tematami. Więcej można przeczytać Tutaj

Liczono się z ewentualnym wybuchem paniki wśród ludności - problem dotyczył w zasadzie całej Europy. O tym, że te zagadnienia były „gorącymi tematami” świadczy artykuł w ,„Orędowniku powiatu rawickiego” z 3 listopada 1933 r.

 

„Należy zapoznać się z możliwościami przyszłej wojny i patrzeć niebezpieczeństwu spokojnie w oczy” - czytamy w artykule. Liczono się z tym, że ludność cywilna będzie więcej narażona na ataki lotnicze niż „żołnierze w okopach”. „Wojnę wygra ten kraj, którego ludność będzie bardziej uświadomiona i opanowana, bardziej oporna, wytrwała i ofiarna” - pisze autor artykułu. Dalej dość szczegółowo omawia przyczyny strachu społeczeństwa, ale w konsekwencji podkreśla, że - „Nie będzie miejsca dla paniki tam, gdzie ludność nauczy się zaufania do środków obrony”.

,„Orędownik powiatu rawickiego” z 11 maja 1934 r. w zasadzie cały numer poświęcił 10. rocznicy powstania LOPP na ziemi rawickiej. Artykuł wiodący pod tytułem „Rodacy!” - autorstwa starosty Stanisława Łobosa, rozpoczyna się dość patetycznie: „Upływa 10 lat od czasu, jak w powiecie rawickim obywatele czujni i pełni troski o bezpieczeństwo Polski i jej granic, nie tylko na lądzie i morzu, ale również w powietrzu, powołali do życia organizację społeczną Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (L.O.P.P.)”.

Dalej artykuł utrzymany jest w podobnym stylu. Pojawia się apel - „Niech nikogo nie zabraknie, starych i młodych, mężczyzn i kobiet, wszyscy jednakowo musimy bronić życia i wolności Ojczyzny od Boga nam danej, na wszystkich jednakowe ciążą obowiązki, od których nikomu uchylać się nie wolno”. Zamieszczono również odezwę - „Niech zatem każdy w zrozumieniu tak wzniosłego celu opodatkuje się dobrowolnie na rzecz „Dziesięciolecia LOPP” i Challenge”u* na listach dobrowolnych składek, które przedłożą kwestarze w dniach 10 - 17 maja br.”.

Zamieszczono również program obchodów „XI Tygodnia, a w powiecie rawickim 10-lecia L.O.P.P.”, co połączono z Dniem Matki. Zaplanowano, między innymi: na rynku projekcję filmu „Gwiaździsta Eskadra”, „Wzloty pasażerskie samolotem na placu ćwiczeń w Dolinie Świętojańskiej, czy pokazy modeli latających. W części oficjalnej zapowiadano - „Po manifestacji przemówienie na Rynku na cześć Matek i wręczenie Matkom kwiatów przez delegacje dzieci oraz przemówienie o celach i zadaniach LOPP i wręczenie dyplomów osobom zasłużonym na polu LOPP”. Na zakończenie obchodów organizatorzy zaprosili na „dancing w Strzelnicy urozmaicony śpiewami chóru rewelersów*, tańcami solowymi i różnemi innymi niespodziankami”.

„Obywatelstwo uprasza się o wywieszenie chorągwi w dzień 10 i 13 maja 1934 r” - zaapelowano kończąc artykuł.

*Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) - masowa polska organizacja paramilitarna powołana w 1928 z połączenia założonej w 1923 Ligi Obrony Powietrznej Państwa i założonego w 1922 Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej. Miała na celu promowanie lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego. Działała do wybuchu II wojny światowej w 1939 r.

Challenge - pełna nazwa: Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych. Międzynarodowa impreza organizowana przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) przed II wojną światową. Stałym punktem zawodów Challenge był lot okrężny dookoła Europy. W pozostałych etapach m.in. oceniano poziom techniczny konstrukcji samolotów, przeprowadzano próby zużycia paliwa, próby szybkiego uruchomienia silnika, oceniano czas i sposób składania i rozkładania skrzydeł. Zawody rozgrywano w latach 1929 - 1934.

*Rewelersi (ang. reveler „hulaka”) - męski zespół wokalny (najczęściej kwartet), prezentujący repertuar z gatunku muzyki rozrywkowej, zazwyczaj w programach rewiowych lub kabaretowych. Znane przedwojenne i powojenne zespoły rewelersów: Chór Dana, Chór Czejanda, Chór Eryana.

Źródło: Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama