reklama

Cud w Dupinie, czyli przemiana owsa w żyto i pszenicę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Cud w Dupinie, czyli przemiana owsa w żyto i pszenicę - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 7 lipca 1852 r. zamieścił notkę „Do gospodarstwa”, którą przesłał ówczesny proboszcz parafii dupińskiej (dubińskiej), ks. Michał Opalski. Opisuje on swoje doświadczenia związane z gospodarowaniem na roli, zainspirowane artykułem w czasopiśmie „Przewodnik”, który z kolei powołuje się na „Koburgski* dziennik gospodarczy”. Dotyczą one „przemiany” owsa w żyto i pszenicę.
reklama

Proboszcz Opalski cytuje notkę, która skłoniła go do działania: „ owies w Lipcu zasiany, a niżeli wybujać zacznie, jeszcze dwa razy na zieloną paszę zkoszony, w następnéj wiośnie w żyto przemieniony zostanie”.

 

 

Jak twierdzi „corocznie próby czyniłem i dostąpiłem do przekonania, że owies nietylko w żyto, ale przy zdatnym mierzwieniu* i w pszenicę przemienionym będzie”. Próby czynione przez proboszcza zwieńczone były podobno sukcesem, co ks. Michał Opalski opisał, ale - „Redakcya gazety gospodarczej” dla prowincye Prussy, Pomeranię* i Poznańską … doświadczenia … za śmieszne i niedorzeczne uznała”.

reklama

„Z własnego dwunastoletniego doświadczenia mogę prawdę rzeczonego potwierdzić” - kończy informację X.M. Proboszcz MICHAŁ OPALSKI, który zresztą wkrótce zmarł (7 września 1852 roku), stając się ofiarą cholery.  

Jak uzyskać „wyborną urodzajność zboża” można przeczytać TUTAJ

*Powiat Coburg (niem. Landkreis Coburg) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West. Siedzibą powiatu Coburg jest miasto na prawach powiatu Coburg, które do powiatu nie należy.

*Mierzwa - słoma pozostała po młóceniu, a więc słoma pokruszona, pomięta, splątana. Taką słomę wykorzystywano jako ściółkę w oborze, a zużytą, wymieszaną z odchodami zwierząt - nawożono pole. Stąd wtórne znaczenie słowa mierzwa „obornik”. Wiosną i jesienią chłopi mierzwili pola, czyli nawozili je mierzwą.

reklama

*Pomerania - łacińska nazwa Pomorza. Nazwa regionu wywodzi się od jego geograficznego położenia, „kraina leżąca nad morzem, czyli blisko morza”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama