reklama

Czy w czasie zaborów język polski był „językiem urzędowym”?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Czy w czasie zaborów język polski był „językiem urzędowym”? - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy" z 23 maja 1860 r. zamieścił „wyciąg z regulaminu względem używania języków niemieckiego i polskiego przy czynnościach władz administracyjnych w W. X. Poznańskim”. Rozporządzenie odnosi się głównie do „prywatnych Interessentów”.
reklama

Rozporządzenie w czynnościach administracyjnych, w zasadzie preferuje język niemiecki, częściowo uwzględniając język polski. Wytyczne są szczegółowe, najważniejsze to:

  • Odpowiedzi na podania napisane w języku niemieckim „wychodzić będą w tym tylko języku”. Jeżeli podanie napisane jest w języku polskim, odpowiedź będzie w języku niemieckim z dołączonym tłumaczeniem polskim.
  • Wszystkie rozporządzenia urzędowe będą pisane po niemiecku z dołączonym przekładem polskim. Uwzględniono wyjątki, które ograniczały używanie języka polskiego w dokumentach. Te wyjątki odnosiły się do powiatów „gdzie większość mieszkańców składa się z niemców”. Wtedy stosowany miał być tylko język niemiecki.

reklama

Osobne wytyczne przytoczono w akapicie „Ustne czynności przed Władzami adminitracyinemi”. W takim przypadku interesant mógł używać języka niemieckiego lub polskiego i w takim języku spisać protokół. Jeżeli kilka osób używalo różnych języków i nie mogli się porozumieć, władza administracyjna zobowiązana była zapewnić tłumacza. Protokół spisywano wtedy w dwóch językach.

Co ciekawe, ten „wyciąg z regulaminu” obowiązywał od 14 kwietnia 1832 r., czyli już prawie 30 lat.

*Wielkie Księstwo Poznańskie było autonomicznym księstwem wchodzącym w skład Prus. Utworzono je na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku. Był to eksperyment pruskiej władzy, wyprzedzający ustalenia kongresu wiedeńskiego.

reklama

Po powstaniu listopadowym w Królestwie Polskim, autonomia Księstwa została ograniczona w 1831 roku, a po powstaniach wielkopolskich z lat 1846 i 1848, autonomia Księstwa została całkowicie zniesiona. Administracja pruska zmieniła nazwę na Prowincja Poznańska, ale w użyciu społecznym nadal pozostawała nazwa Wielkie Księstwo Poznańskie.

W 1901 roku dzieci we Wrześni strajkiem zaprotestowały przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim oraz karom cielesnym. W 1906 roku strajk objął prawie cały zabór niemiecki, również powiat rawicki. Można o tym przeczytać TUTAJ

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo