Reklama

Reklama

Drugie życie rawickich gazet. Jak wiatrak młynarza Hadkiego zlicytowano

Opublikowano: śr, 27 sty 2021 10:02
Autor:

Drugie życie rawickich gazet. Jak wiatrak młynarza Hadkiego zlicytowano - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy, ukazujący się od 1850 roku do lat 80. XIX wieku zamieszczał bardzo dużo ciekawych informacji o życiu mieszkańców ziemi rawickiej i gostyńskiej. Dotyczyły rozporządzeń, komunikatów i aktualnych zdarzeń.

Reklama

Dziennik z 1 maja 1861 roku donosi, że należące do młynarza Daniela Hadkiego z Rawicza nieruchomości, zostaną 29 maja subhastowane*. W skład masy upadłościowej wchodziły: „dom na ulicy poznańskiej położony liczbą 76. oznaczony, oszacowany na 1212 Tal. 15 śgr., wiatrak przed brama poznańską położony, liczbą 65. oznaczony, oszacowany na 559 Tal. 15 śgr., dom na grobli położony, liczbą 101. oznaczony, oszacowany na 963 Tal.” „Niewiadomi z pobytu wierzyciele Zuzanna Hellwig i Samuel Bogumił Hellwig zapozywają się na ten termin publicznie”.

Ciekawie wygląda oszacowanie majątku młynarza na obecne ceny. W latach 1841-1850 (region poznański i szczeciński) duży bochenek chleba kosztował - 3 gr sr., funt (0,5 kg) słoniny - 5-6 gr sr., kwarta (ok. 1 l) mleka - 1-2,5 gr sr., kwarta spirytusu - 5 gr sr., beczka piwa - 3 talary. Robotnik dziennie mógł zarobić 30 gr sr do 1 talara, obiad w restauracji kosztował ok. 60 gr sr do 1 talara. Biorąc orientacyjny przelicznik 1 gr sr. = 1 zł, wartość talara wynosiła ok. 30 zł. Tak licząc, uwzględniając ewentualną inflację, poddany licytacji majątek młynarza Daniela Handkiego można wycenić na ok. 90 tys. złotych.

Siła nabywcza ówczesnej waluty była jednak znacznie większa, a ceny niższe. Przykładowo – wynajęcie jednoizbowego mieszkania w Poznaniu kosztowało w granicach 3 - talarów, czyli w granicach 150 zł. Za 50 tysięcy talarów można było kupić niewielki majątek ziemski.

*Leksykon genealogiczno - historyczny: Subhastacja - Sprzedaż nieruchomości na licytacji w celu uzyskania potrzebnej sumy. Także osobista odpowiedzialność za długi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Turecki

    Ładne słowo - subhastacja...

  • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Nobody

    Ciekawe...