reklama

"Kamyszek uciska zwierzę i sprawia mu ból". Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

"Kamyszek uciska zwierzę i sprawia mu ból". Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 11 lutego 1852 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił dwie ciekawostki. Pierwsza mówi o londyńskiej wystawie, na której zaprezentowano „Biblię” w 175 językach, w drugiej czytamy „Jak powstają perły”.
reklama

W pierwszej notce o londyńskiej wystawie czytamy, że wśród 175 przekładów „Biblii”, wydrukowana została nawet w językach, o których "się jeszcze w życiu nie słyszało". Wymieniono, między innymi, narzecza Bullów, Uriya i Khasse*.

Ciekawa jest końcowa informacja, mówiąca:

"Towarzystwo biblijne Londeńskie, od roku swego założenia rozdało 24.247.667 biblij, a w samym zeszłym roku 1.137.617".

Druga notka obrazuje ówczesny stan wiedzy. „Jak powstają perły, to jeszcze niejest wyjaśnione”. Mimo tak dziwnego początku, dalej czytamy o dwóch „naukowych” wersjach powstawania klejnotów. Pierwsza mówi o „małych robaczkach”, które „muszle zewnątrz przedziurawią by tak ssać zwierze w niej będące”. To „zwierze” broni się „sokiem klejowatym, który gdy się z sycha, staje się perlą”.

reklama

Druga wersja jest bliższa prawdy. „Zwierze będące w muszli otwiera niekiedy przednie części skorupy dla pochwycenia powietrza i wody. Wówczas ziarnko piasku lub maleńki kamyszek, gdy się w muszle dostanie, uciska zwierzę i sprawia mu ból. By się uchronić tego ciśnienia otacza owo swym sokiem takowy kamyszek. Po niejakim czasie i ten sok twardnieje. Na nowo go otacza sokiem, i tak wciąż aż się wroki i urośnie istota, którą zowiemy perłą” .

Perły nieodłącznie kojarzą się z naszyjnikami. O sukniach kobiecych i o tym, że „niewiasty długie ogony noszące otrzymają rozgrzeszenie”, można przeczytać TUTAJ

reklama

*Język bulu - język z rodziny bantu, używany w Kamerunie. W 1972 roku liczba mówiących wynosiła ok. 500 tysięcy.

Prawdopodobnie chodzi o język orya - język papuaski używany w prowincji Papua w Indonezji, przez grupę ludności na południowy zachód od terytorium języka nimboran. Według danych z 1985 roku posługuje się nim 1.600 osób.

Chyba chodzi język khasi - język austroazjatycki, używany głównie przez lud Khasi w stanie Meghalaya w Indiach (gdzie ma status oficjalnego języka regionalnego), ale również w stanie Asam oraz w Bangladeszu przy granicy w Indiami. Jest używany w mediach, sądach i urzędach w Meghalaya, również nauczany w szkołach.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama