reklama
reklama

Koleje żelazne przeżynają najludniejsze ulice

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pxhere.com

Koleje żelazne przeżynają najludniejsze ulice - Zdjęcie główne

foto pxhere.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 grudnia 1852 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił informację „Koleje żelazne w Ameryce”. Opiera się ona na relacji „Hrabiego Gertza”, który opowiada o swojej podróży „około świata”.
reklama

Jego wrażenia są bardzo ciekawe, bowiem, jak czytamy: „koleje żelazne zakończają się w miastach Ameryki, a przeżynają najludniejsze ulice. Dla ostrzeżenia publiczności dostateczne są napisy „ostrożność przed lokomotywą”.

Okazuje się, że tory wykorzystywane są jako „ścieżka do chodzenia”, zarówno przez ludzi, jak i przez bydło. W związku z tym lokomotywy z przodu zaopatrzone są w urządzenie zwane „chwytaczem bydła”. Składa się ono „z daszku z mocnych bali przy kołach przednich, i aż do szyn kolei ściągającego, które jakoby łopatą pochwyca bydło i na stronę je odrzuca”.

Autor notki zaznacza, że podróż amerykańską „koleją żelazną” jest bardzo niebezpieczna. Zdarza się bowiem, że odrywają się szyny, przebijają wagon i taki odłamek „podróżnych kaleczy, jak rożen jaki”. Wymyślono nawet na nie nowe słowo - „głowa żmij”.

Na końcu notki czytamy, że prędkość jazdy wynosi „ledwie” 2,5 mil niemieckich na godzinę (ok. 19 km/h), „a zatem nie tak wielka jak średnia prędkość jazdy na naszych niemieckich kolejach”.

Wrażenia francuskiego podróżnika z Włoch można prześledzić TUTAJ.

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama