reklama

Największy most na świecie i sklepienie niebieskie. Drugie życie rawickich gazet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: polskieradio.pl

Największy most na świecie i sklepienie niebieskie. Drugie życie rawickich gazet - Zdjęcie główne

Decyzja o budowie stałej przeprawy zapadła 11 lutego 1842, a przygotowanie jej projektu technicznego powierzono majorowi inżynierowi Stanisławowi Kierbedziowi st. (1810-1899). | foto polskieradio.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 29 października 1851 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił dwie bardzo ciekawe informacje. Pierwsza mówi o największym ówcześnie na świecie żelaznym moście, druga - o wpływie kolorowego światła na wzrost roślin.
reklama

Pierwsza notka dość lakonicznie informuje, że „Największy w świecie most żelazny stawiają w Petersburgu na Newie”*. Podane są jego wymiary (1078 stóp - ok. 300 m) oraz koszt „samego żelaza” (milion Talarów), które waży 160.000 centnarów (80 ton). Dane te są przybliżone, nie odbiegają mocno od rzeczywistości.

 

Autorowi chodzi oczywiście o Most Błagowieszczenskij (dawniej Nikołajewskij i lejtnanta Szmidta). Był pierwszą stałą przeprawą na Newie, łączącą centralną część miasta z Wyspą Wasilewską. W jego budowę zaangażowanych było ponad 1,5 tys. ludzi. Oddano go do użytkowania 12 listopada 1850 r. W chwili otwarcia był najdłuższym mostem na świecie, pierwszym, w którym zastosowano nowatorskie konstrukcje kratownicowe.

reklama

Obecnie most, po przebudowach, ma długość 331 m i szerokość 37 m i nie przypomina już w niczym początkowej budowli. Rekonstrukcję przeszedł w latach 2005-2007.

O  „kolejach żelazych, ktore przeżynają ulice” można przeczytać TUTAJ.

Na początku drugiej informacji czytamy:

"Uczeni ciągle jeszcze prowadzą spór nad wpływem różnych promieni światła na wzrost, barwę i ruch roślin".

reklama

Autor powołuje się na „angielskich naturalistów”, którzy stwierdzili, że szczególnie korzystny wpływ na rozwój roślin ma barwa niebieska, chociaż niektórzy twierdzą, że żółta. Okazuje się się, że dużo w tym racji.

Jak czytamy na blogu "Dzikorośl", dokładne badania wykazały, że jak poszczególne długości fal światła oddziałują na rośliny:

  • 280 - 370 nm - ultrafiolet służy wybarwianiu się rośliny, pogrubianiu liści, zwalcza szkodliwe owady,
  • 430 - 440 nm - barwa niebieska, potrzebna roślinie w procesie fotosyntezy, stymuluje również rozwój liści, ma wpływ na ich wybarwienie oraz ogranicza wydłużanie się pędów, powoduje rozkrzewienie się rośliny,
  • 487 - 570 nm - barwa zielona, uważana za najmniejszą wydajną długość fali, ale nadal jest przydatna w fotosyntezie i reguluje pokrój rośliny. Zaletą zielonego światła jest to, że może przeniknąć do niższych partii liści lepiej niż inne długości fal. 
  • 600 - 660 nm - barwa pomarańczowo-czerwona potrzebna jest roślinie do produkcji chlorofilu, czyli zielonego barwnika odpowiedzialnego za proces fotosyntezy, ma wpływ na zawartość składników odżywczych w liściach. Pobudza rozrost korzeni, wzrost łodygi, jest odpowiedzialne za kwitnienie, stymuluje zawiązywanie owoców i warzyw,
  • 730 nm - podczerwień - aktywuje hormony w roślinie odpowiedzialne za kwitnienie. Roślina na podstawie fali o tej długości określa długość dnia i nocy, aby ocenić czy nadszedł już czas na kwitnienie.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama