Autor na wstępie zaznaczył, że chorobę winorośli powoduje grzyb Oidium Tucheri*, a stosowane środki do jego niszczenia nie są skuteczne. Podkreśla, że „usiłowałem wynaleźć środek przeciw téj chorobie, i spodziewam się że takowy wynalazłem”. Zastrzega jednak: „A lubo dla krótkości czasu jak go używam braknie mi jeszcze doświadczenia abym jego nieomylność mógł zatwierdzić”.
Dalej autor pisze o swoim „wynalazku”, którym jest „ług* z jakiegokolwiek drzewa”. Tym specyfikiem obmył „mury szpalery i same winorośle” i grzyb się nie pojawił. Co więcej, „wroku przeszłym prawie wszystkie grona i młodsze liście o tym czasie grzybem były pokryte”.
Metodę tę polecił „nadwornemu ogrodowemu, pod którego dozorem jest winnica w pobliżu Sanssouci przy Potsdamu” i skutek był pozytywny. Uprzedza jednocześnie, że „przez jednorazowe użycie ługu, grzyb się zupełnie niewyszczyszczy”. Ważne jest, by obmywanie winorośli odbywało się „na początek grzybu”.
Autor artykułu twierdzi, że działanie ługu sprawdził również na „roślinach zwrotnikowych” o bardzo deilkatnych liściah, jak: „Begonia, Melastoma* i Heliotropium”. A skutek? - „chociaż i 5 minut były w ługu, niepostrzegłem żadnego na nich uszkodzenia, a nawet i później gdy były na działanie słońca wystawione”.
Jak przez dłuższy czas przechowywać winogrona, by nie straciły świeżości, można przeczytać TUTAJ
*Oidium Tucheri (Erysiphe necator) to gatunek mikroskopijnych grzybów należących do rodziny mączniakowatych. Jego grzybnia rozwija się obustronnie na powierzchni liści zaatakowanych roślin. Tworzy bardzo cienką warstwę w postaci pojedynczych ognisk, potem rozlewających się w plamy, z czasem pokrywające całą powierzchnię.
*Ług jest wodorotlenkiem metalu (zazwyczaj wodorotlenkiem sodu (NaOH) lub historycznie wodorotlenkiem potasu (KOH)) tradycyjnie otrzymywanym przez ługowanie popiołów lub silnych zasad, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie, i wytwarzają żrące roztwory zasadowe. Ług wykorzystywany jest już od stuleci jako składnik mydeł, środek wybielający i myjący. Ten zasadowy środek znalazł szerokie zastosowanie w produkcji cementu, farb, papieru i tkanin. Przydaje się również w procesie obróbki ropy naftowej i w procesach oczyszczania ścieków.
Ług potasowy jest wodnym roztworem wodorotlenku potasu. Dawniej substancję tę pozyskiwano z popiołów drzewnych, łączonych z wodą (na co wskazuje też niemiecka nazwa Pot-asche, czyli: popiół w garnku). Obecnie wodorotlenek potasu (KOH) dostępny jest m.in. w sklepach i hurtowniach chemicznych stacjonarnych oraz internetowych.
*Zaczerniowate, melastomowate - rodzina roślin należąca do rzędu mirtowców. Należy do niej 188 rodzajów z blisko 5 tysiącami gatunków (najbardziej zróżnicowana gatunkowo rodzina rzędu). Rośliny te występują głównie w tropikach na całym świecie, najczęściej w wilgotnych lasach równikowych, ale też w formacjach lasów suchych, przedleśnych, a w górach w strefie alpejskiej. Centrum zróżnicowania rodziny jest strefa tropikalna Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie występuje 3/4 gatunków. Mimo wielkiego zróżnicowania i rozpowszechnienia tej rodziny stosunkowo niewielu jej przedstawicieli ma znaczenie ekonomiczne. Niektóre dostarczają jadalnych owoców, z innych uzyskuje się żółty barwnik lub wartościowe drewno. Dość liczne gatunki uprawiane są jako ozdobne, w klimacie umiarkowanym w oranżeriach i domach.
*Heliotrop (Heliotropium Tourn. ex L.) - rodzaj roślin w zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowany do rodziny ogórecznikowatych. Obejmuje ok. 240 gatunków. Rodzaj jest szeroko rozprzestrzeniony na obszarach o tropikalnym i umiarkowanym klimacie Brak jego przedstawicieli tylko w północnej Eurazji i północnej Ameryce Północnej. W Polsce tylko jako przejściowo zawlekany rośnie heliotrop zwyczajny.Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne, wykorzystywane są także lecznicze, dostarczające jadalnych owoców i drewna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.