Przede wszystkim należało „udekorować domy chorągwiami”. W 1930 r. 19 marca przypadał w środę, więc liczono się z tym, że obchody imienin marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego, przesunięte będą na niedzielę, 16 marca. W zawiązku z tym, „natenczas i w tym dniu proszę domy uflagować” - czytamy w notce.
Notka kończy się słowami: „Życzenia dla Pana Pierwszego Marszałka Polski, pzryjmował będę w Dniu J/ego Imienin, t.j. 19 bm. od godz. 11 – 13 w Starostwie, pokój nr 1.”
Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów, zm. 12 maja 1935 r. w Warszawie) - polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), członek Komisji Wojskowej w Tymczasowej Radzie Stanu (1917), od 11 listopada 1918 r. naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918 - 1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926 - 1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków - Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk.
Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 r., zm. 12 maja 1935 r. )
Źródło: Wikipedia
Tradycja imienin Józefa Piłsudskiego - 19 marca
18 marca 1918 roku Józef Piłsudski uwięziony w twierdzy w Magdeburgu pisał do żony: „Jutro moje imieniny, jeśli chcesz mi zrobić imieninowy prezent, przyślij mi dwie talie kart do pasjansa. Te, które mam, już bardzo się zniszczyły”.
W 1919 roku Piłsudski obchodził po raz pierwszy swe imieniny w wolnej Polsce. Liczne delegacje, zwłaszcza młodzieży i tłumy ludzi oblegały Belweder. Na placu Saskim Marszałek Piłsudski przyjął rewię wojsk, a później w Belwederze delegacje wszystkich pułków. W 1921 roku z imieninami zbiegło się uchwalenie przez sejm konstytucji (17 marca).
18 marca 1926 zorganizowano Marsz Strzelecki z Warszawy do Sulejówka. 13-osobowe drużyny, pozostające w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu musiały pokonać 27 kilometrowy odcinek prowadzący z Warszawy, z Alei Jerozolimskich, gdzie wyznaczono start, do bramy „Milusina” w Sulejówku – willi, do której marszałek przeniósł się w maju 1923 roku. Po 1926 r. świętowano uroczyście imieniny Piłsudskiego, a głównymi organizatorami obchodów były wojsko, Związek Legionistów oraz Związek Strzelecki.
Od grudnia 1930 roku Józef Piłsudski wypoczywał na Maderze, w pobliżu stolicy Funchal, w willi Quinta Bettencourt. Ówczesny premier Walery Sławek rzucił hasło: „Każdy Polak winien przesłać hołd Pierwszemu Obywatelowi Polski”. Do willi zaczęły napływać ogromne ilości kart pocztowych i stosy depesz przywożonych kilka razy dziennie ciężarówką. Dom zamienił się w wielki Urząd Pocztowy. Zostało wówczas wysłanych ponad milion kartek z życzeniami z Polski.
Pod koniec życia marszałek lubił spędzać imieniny w Wilnie, swoim ukochanym mieście. Jednym z powodów prawdopodobnie była niechęć do hucznych obchodów organizowanych w Warszawie. Tak właśnie było podczas ostatnich imienin Józefa Piłsudskiego w 1935 r.
Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, 12 maja 1935 roku, nadal urządzano jego imieniny, aż do 1939 roku, składając mu hołd, szczególnie uroczyście w wojsku. Armia zaliczała ten dzień do świąt narodowych na równi z 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Przed Belwederem były składane kwiaty, organizowano nabożeństwa, przez radio przemawiał prezydent Ignacy Mościcki.
Żołnierze darzyli Piłsudskiego olbrzymim szacunkiem. Zawsze hucznie świętowali jego imieniny, zarówno za jego życia jak i później. O szacunku wobec marszałka świadczy fakt, że nawet oficerowie uwięzieni w Katyniu świętowali jego imieniny.
Źródło: zwiazek-strzelecki.pl/
19 marca imieniny obchodził również ceniony regionalista, dziejopisarz i działacz społeczny, Józef Stasiak. Można o nim przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.